Aparat natychmiastowy Canon Zoemini S2 – najpiękniejsze chwile za 3 zł

Fenomen aparatów natychmiastowych nie polega na perfekcyjnej jakości zdjęć, ale na możliwości wydrukowania ich od razu po zrobieniu zdjęcia.

Podczas gdy producenci aparatów fotograficznych i smartfonów prześcigają się w coraz większych matrycach, megapikselach i idealnie odwzorowanych kolorach, to na szczęście są też tacy, którzy stawiają na celebracje chwili z fotografii. Zdjęcia cyfrowe są wygodne. Oferują nam wysoką jakość, jak jedno nie wyjdzie, to zawsze można zrobić setkę dodatkowych. Natomiast fotografia natychmiastowa, mimo tego, że jest niedoskonała, mniej ostra, mniej kontrastowa i bardziej wyblakła, to ma w sobie coś o wiele ważniejszego. Zmusza nas do dokładnego wybrania miejsca do zdjęć i zaplanowania ujęcia. Sprawia to, że poświęcamy więcej uwagi na to, co ma znaleźć się na fotografii. … i to jest właśnie istota fotografii, to jest piękne.

Jeden przemyślany kadr, jest więcej wart niż 300 randomowych

Nie do końca chodzi tu o wyższe koszty, bo 20 arkuszy, do tego modelu, to zaledwie koszt 60 zł, czyli wychodzi nam po 3 zł za wydrukowane zdjęcie. Wydaje mi się, że jak za pamiątkę na całe życie, którą otrzymujemy tu i teraz, to nie jest wygórowana cena. Tym bardziej, że te konkretne zdjęcia nie będą randomowo strzelonymi fotkami z biodra, ale przemyślanym dziełem, które z całą pewnością zapamiętamy dłużej niż 300 fotek z telefonu. To jest właśnie ta przewaga zdjęć analogowych nad cyfrowymi.

Przeczytaj też: Sony ZV-E10 – Wymarzony aparat do vloga… i do fotografii | CoNowego.pl

Cyfrowo czy analogowo

Canon Zoemini S2 to aparat natychmiastowy, hybrydowy. Natychmiastowy dlatego, że po włożeniu do niego kasetki z dziesięcioma arkuszami, możemy wywołać zdjęcia natychmiast po ich zrobieniu. Hybrydowy dlatego, że jeżeli włożymy do aparatu kartę pamięci microSD zamiast papieru fotograficznego, wówczas zdjęcia będą zapisywały się na nośniku pamięci. Osobiście nie widzę w tym sensu, ale domyślam się, że producent zadbał o to, żeby nie umknęły nam ulotne chwile wtedy, gdy zabraknie papieru.

Do wyboru, do koloru

Aparat Zoemini S2 pozwala na druk kilku rodzajów zdjęć w formacie 50 × 76mm, to niewiele większe od formatu wizytówki. Jednym przyciskiem zmieniamy wydruk z kolorowego na B&W, natomiast drugim przyciskiem wybieramy opcję białej ramki dookoła fotografii. Przyznam, że z ramką zdjęcia wyglądają dużo lepiej. Zdjęcia kolorowe są mocno stonowane, niemal wyblakłe w klimacie vintage. Cały urok tego aparatu polega właśnie na tym, że te zdjęcia wyglądają jak z lat 70tych. Zdjęcia poniżej robiłem w bardzo dobrych warunkach oświetleniowych, przy intensywnych kolorach jesieni. W swojej prywatnej kolekcji mam dwa Polaroidy, które robią bardzo podobne zdjęcia i osobiście bardzo mi się ten efekt podoba.

Apka na telefon?

Niestety aparat ma także aplikację na smartfona, która znacznie rozszerza jego możliwości o zupełnie niepotrzebne funkcje. 😊 Pozwala ona zrobione zdjęcia dodatkowo obrobić kolorystycznie, wybrać jedno z wielu, a także nanieść różne ikonki, znaczki i niepotrzebne rameczki. Aparat łączy się ze smartfonem przez Bluetooth i z poziomu telefonu mamy możliwość zarządzania naszym przenośnym foto-labem.

Przeczytaj też: Canon PowerShot G7X Mark III – uniwersalny kompakt do zdjęć i vlogów | CoNowego.pl

Prosty w obsłudze

Canon Zoemini S2 posiada automatyczny autofokus, który ostrzy zdjęcia powyżej odległości 30cm. W około obiektywu zastosowano lampę typu ringflash oraz lustro, które ułatwia zrobienie zdjęcia selfie. Działa to super, nie sposób zrobić sobie złego ujęcia. Z innych opcji, aparat posiada trzy tryby fotografowania. Pierwszy służy do krajobrazów lub szerszych planów zdjęciowych, drugi do portretów z auto-fleszem i trzeci do selfie z ringflashem. Więcej ustawień lub przycisków nie znajdziemy.

Podsumowanie

Canon Zoemini S2 to mały, kompaktowy i superlekki aparat natychmiastowy, który może drukować zdjęcia na miejscu kolorowe lub czarno białe. Może też zapisywać zdjęcia na karcie pamięci, ale ja nie kupuję tego rozwiązania. Szanuje ten aparat za to, że zmusza nas do zaplanowania planu zdjęciowego, do wybrania cennej chwili, ukochanej osoby. Sam aparat nie kosztuje wiele, bo 499 zł, a 20 arkuszy to niecałe 60 zł.

Specyfikacja Canon Zoemini S2

 • Ogniskowa obiektywu: 25,66 mm
 • Jasność: f/2,2
 • Automatyczne ustawianie ostrości: tak
 • Ustawianie ostrości: od 30 cm
 • Wbudowana lampa błyskowa: tak
 • Tryby pracy lampy błyskowej: automatyczny     
 • Samowyzwalacz: tak
 • Rodzaj filmu: Zink Paper
 • Transport filmu: automatyczny
 • Funkcje dodatkowe: Bluetooth
 • Karty pamięci: microSD                
 • Wymiary: 121 × 80,3 × 22,4 mm
 • Waga bez baterii: 188 g
 • Cena: 499 zł
ZaletyWady
Natychmiastowe wywołanie zdjęciaBateria wystarcza na 25 zdjęć, potem trzeba ładować… ale krótko 😊
Niecodzienne kolorystyka z lat 70tych
Lustro w obiektywie, które pomaga zrobić selfie
Zastosowanie lampy typu ringflash