Mi Air Purifier 3C – test oczyszczacza powietrza

Mi 3C to jeden z najnowszych oczyszczaczy powietrza Xiaomi. Jest jednym z najcichszych, bardziej kompaktowych i energooszczędnych modeli o wydajności 320 m3/h, który przeznaczony jest do powierzchni 40 m2.

Czyste powietrze w domu to temat, który wraca jak bumerang każdej zimy. To właśnie wtedy powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. Ale oczyszczacz nie pełni tylko funkcji oczyszczania powietrza z cząsteczek PM10 i PM2.5, bowiem doskonale niweluje wszelkiego rodzaju zapachy, choćby te, dochodzące z kuchni. Filtruje powietrze usuwając drobne cząsteczki jak bakterie i wirusy a także alergeny, kurz, sierść, włosy i zarodniki pleśni. Stopień zabrudzenia powietrza, którym oddychamy w domu widać doskonale po miesiącu pracy oczyszczacza na jego filtrach. To ten widok uświadamia nam, jak bardzo potrzebujemy oczyszczaczy powietrza.

Przeczytaj też samsung cube czyste powietrze do kwadratu oczyszczacz powietrza (conowego.pl)

Klasyczny design

Na pierwszy rzut oka Mi 3C przypomina poprzednie modele oczyszczaczy Xiaomi. To prawda, że są podobne, ale różnica tkwi w szczegółach. Design 3C nadal oparty jest na wąskiej kolumnie z wylotem powietrza na górze. Tam też znajdują się dwa przyciski służące do sterowania urządzeniem. Jeden służy do włączenia i wyłączenia oraz do zmiany trybu pracy. Drugim zmieniamy jasność wyświetlacza, a ten znajduje się na przedniej ściance i nie jest dotykowy. Model 3C może pochwalić się przede wszystkim niewielkimi rozmiarami 54 x 24 x 24 cm.

Mały i wydajny

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 3C korzysta z filtra o cylindrycznym kształcie, który pozwala na pobieranie powietrza ze wszystkich czterech stron urządzenia. Powietrze zaciągane jest przez setki maleńkich dziurek w obudowie, a następnie przepuszczane przez trzy warstwy filtra: filtr wstępny, czyli gęstą siatkę PET, która zatrzymuje największe zanieczyszczenia, takie jak kurz, sierść i włosy. Dalej znajduje się filtr True HEPA H13, który przechwytuje wszystkie mikroskopijne zanieczyszczenia stałe, takie jak pyłki, alergeny, smog (pyły zawieszone PM10 i PM2.5), zarodniki pleśni, bakterie i wiele innych. Ostatni to węgiel aktywny (330 g), który eliminuje lotne związki organiczne (LZO), formaldehyd, dym papierosowy i nieprzyjemne zapachy.

Filtr wystarczy na sześć miesięcy użytkowania, ale powinien być regularnie czyszczony co dwa tygodnie. Wystarczy wyjąć go i odkurzyć go odkurzaczem. Dostęp do filtra jest zupełnie inny od poprzednich modeli. W 3C wymiana filtra jest możliwa od góry, po zdjęciu górnej części oczyszczacza.

Funkcje i sterowanie

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Mi Air Purifier 3C może działać w trzech trybach: automatycznym, nocnym i własnym. Pierwszy samodzielnie reguluje prędkość pracy na podstawie wskazań czujników jakości powietrza, drugi gwarantuje niski poziom hałasu, co zapewni nam komfortowy sen, ostatni pozwala nam ręcznie ustawiać oczyszczacz i zapisać tryb w aplikacji mobilnej. Sterowanie oczyszczaczem może odbywać się zarówno za pomocą przycisków na obudowie, jak i aplikacji Mi Home App.

Przeczytaj też Najlepsze oczyszczacze powietrza – top 10! | CoNowego.pl

Czujniki

Mi Air Purifier 3C został wyposażony w laserowy czujnik pyłów, który na bieżąco bada stężenie pyłów PM2.5 w otoczeniu oraz kieruje pracą oczyszczacza. W porównaniu do poprzedniego modelu 3H, nie mierzy wilgotności i temperatury. Na okrągłym wyświetlaczu przedstawiane są jedynie informacje dotyczące poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Aplikacja mobilna

Oczyszczacz możemy kontrolować zdalnie za pomocą aplikacji mobilnej Mi Home. Dzięki niej, nawet będąc poza domem, możemy monitorować pracę urządzenia oraz jakość powietrza w jego otoczeniu. Wśród wielu opcji zarządzania w aplikacji znajdziemy m.in.:

  • włączanie/wyłączanie oczyszczacza,
  • zmianę trybu pracy,
  • ustawienie timera,
  • sprawdzenie jakości powietrza,
  • aktualny poziom pyłów PM2.5,
  • sprawdzenie jakości filtra,
  • statystyki danych,
  • funkcja płynnego zwiększania mocy.

Aplikacja działa na systemie Android oraz iOS. Jest również kompatybilna z asystentami głosowymi (Google i Amazon Alexa).

Podsumujmy

Xiaomi Mi Air Purifier 3C to oczyszczacz powietrza przeznaczony do mniejszych pomieszczeń. Jego zaletami są atrakcyjna cena (499 zł), kompaktowy rozmiar, energooszczędność i cicha praca. Nie mam zastrzeżeń do jego pracy. Przez miesiąc pracował nieprzerwanie dzień i noc. Swoją funkcję spełnia w 100% i mogę go polecić z czystym sumieniem. Niestety odniosłem też wrażenie, że 3C to krok wstecz. To już kolejny oczyszczacz tej marki o niemal identycznym designie. Szkoda, że zabrakło w nim czujnika temperatury i wilgotności powietrza, które były w 3H.