Podwodne uprawy roślin

Projekt nazwany Ogród Nemo jest pierwszą na świecie i jedyną podwodną szklarnią, czterdzieści metrów od brzegu, w pobliżu wioski Noli we włoskim regionie Liguria.

W sześciu przezroczystych kopułach biosferycznych, znajdujących się na dnie oceanu, rośną zioła, warzywa i kwiaty. Biosfery wykorzystują korzystne właściwości środowiskowe oceanu, Szczególnie stabilność temperatury, pochłanianie CO2 i naturalne zwalczanie szkodników. Tworzą siedlisko odpowiednie do produkcji mnóstwa świeżych produktów.

Nowa podwodna szklarnia może ujawnić przyszłość rolnictwa
Źródło: Ogród Nemo

Ogród Nemo może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłości Ziemi. Został specjalnie zaprojektowany dla regionów, w których czynniki środowiskowe, ekonomiczne lub morfologiczne sprawiają, że rozwój roślin jest szczególnie trudny.

Według prognoz Organizacji Narodów Zjednoczonych świat będzie musiał wyżywić globalną populację w coraz bardziej niestabilnych warunkach klimatycznych. Zespół stojący za projektem jest przekonany, że podwodne farmy mogą zapewnić dostawę żywności dla populacji przybrzeżnych. Sprawdzą się tam, gdzie rolnictwo, aby przetrwać musi być innowacyjne.

Nowa podwodna szklarnia może ujawnić przyszłość rolnictwa
Źródło: Ogród Nemo

Wewnątrz każdej kopuły znajduje się koło 20 000 litrów powietrza. Światło słoneczne przepływa przez wodę, aby dotrzeć do powietrza wewnątrz i ogrzać je. Gdy zimą jest mniej naturalnego światła, pomocne są diody LED, przymocowane do powierzchni za pomocą przewodu zasilającego. Woda na zewnątrz utrzymuje stałą temperaturę wewnątrz kopuły w dzień i w nocy. Parowanie i kondensacja wewnątrz zapewniają zaopatrzenie roślin w słodką wodę.

Projekt znacznie zwiększa procent powierzchni świata, który można wykorzystać do uprawy roślin, zwłaszcza w krajach, w których warunki środowiskowe je utrudniają.

Czytaj także: Rośliny wzrastają na glebie z Księżyca