Eufy RoboVac G30 Verge – dobry kandydat na pierwszego robota sprzątającego?

Eufy RoboVac G30 Verge to bardzo ciekawy i opłacalny w zakupie robot sprzątający, który dostępny jest na rynku w dość atrakcyjnej cenie. Potencjalnym nabywcom oferuje prostą konstrukcję oraz intuicyjną obsługę. Jak sprawuje się na co dzień? Miałem okazję to ostatnio sprawdzić!

Co otrzymujemy w zestawie?

Mimo, że nie mamy do czynienia z topowym robotem marki Eufy, zestaw sprzedażowy jest imponujący. W kartonie, w którym przyjeżdża do nas odkurzacz znajdziemy samo urządzenie, bazę wraz z zasilaczem, szczotkę boczną, zapasowy filtr HEPA, opaski zaciskowe, czyścik, fizyczny ogranicznik (paski graniczne) oraz papierologię. Jakość robota stoi na dość wysokim poziomie – choć materiał dominujący w jego przypadku to tworzywo sztuczne.

Na jego górnej części znajdziemy panel sterowania obejmujący trzy przyciski. Odpowiedzialne są za: uruchomienie programu sprzątającego, powrót do bazy ładującej oraz uruchomienie programu sprzątania punktowego. Jest też ikonka sygnalizująca połączenie z internetem. Po prawej stronie robota mamy suwak włączenia/wyłączenia urządzenia.

Pojemnik na nieczystości umiejscowiono w tylnej części urządzenia. Otwieranie go w celu opróżniania jest bardzo wygodne – nie trzeba do tego siły. Poza tym obudowa skrywa jeszcze wszystkie niezbędne czujniki, odpowiadające za bezkolizyjne przemieszczanie się odkurzacza.

Czas na dane techniczne Eufy RoboVac G30 Verge:

  • Moc znamionowa: 40 W,
  • Czas pracy: do 100 minut,
  • Czas ładowania: do 6 h,
  • Głośność: 54 dB,
  • Ciśnienie ssania: 2000 Pa,
  • Pojemność zbiornika na kurz: 600 ml.

Czytaj też: Eufy HomeVac H30 – podręczny i wszechstronny odkurzacz

Jak sprząta RoboVac G30 Verge?

Moc ssąca testowanego robota to 2000 Pa. Po naładowaniu odkurzacza w stacji dokującej i skonfigurowaniu go za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej (co zajmuje dosłownie kilka chwil), urządzenie jest gotowe do pracy. Samo ładowanie trwa około 6 godzin. Bateria odkurzacza doładowana do 100% spokojnie wystarcza do wysprzątania 70-metrowego mieszkania.

Testowany odkurzacz nie oferuje funkcji tworzenia i zapamiętywania mapy sprzątanego domu lub mieszkania. Ta funkcja jest zarezerwowana dla droższych modeli Eufy. W przypadku robota RoboVac G30 Verge otrzymujemy do dyspozycji dość ciężkie paski graniczne, którymi możemy odciąć obszary mające zostać ominięte przez odkurzacz w trakcie pracy (na przykład okablowanie, które mogłoby się wkręcić w szczotki). Bardzo przydatna jest natomiast funkcja sprzątania punktowego. Możemy ją wykorzystać – na przykład – by wysłać robota do pracy w kuchni w celu posprzątania po przygotowaniu przez nas posiłków.

Czytaj też: Wybieramy robota sprzątającego – listopad 2022

Eufy RoboVac G30 Verge oferuje nam trzy tryby pracy – Standard, Turbo i Maks. Możemy wybrać też funkcję BoostIQ, która automatycznie dostosowuje moc ssania do sprzątanej powierzchni. Niestety testowany robot nie oferował funkcji mopowania podłóg. To wada na tle konkurencyjnych sprzętów, które często dodatkowo odświeżają podłogi w trakcie sprzątania. Mimo to, w trakcie testów odkurzacz świetnie radził sobie z każdym typem zabrudzeń, które pojawiały się na moich podłogach – niezależnie od tego, czy był to piach, sierść czy inne drobinki.

Moje mieszkanie o powierzchni niemal 70 metrów kwadratowych robot sprzątał w około godzinę. Nie musiał w międzyczasie doładowywać wbudowanej weń baterii. Warto jednak zaznaczyć, że gdy poziom naładowania akumulatora spadnie poniżej 30%, po podładowaniu robot wznowi pracę w miejscu, w którym ją przerwał. To bardzo przydatne rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy do posprzątania mamy całkiem spory obszar. Mankamentem robota Eufy jest tylko jedna szczotka boczna. Roboty wyposażone w dwie szczotki – po lewej i prawej stronie – zdecydowanie lepiej zbierają nieczystości nawet w trudno dostępnych miejscach.

Aplikacja towarzysząca – opinia

Aplikacja służąca do sterowania odkurzaczem Eufy RoboVac G30 Verge dostępna jest zarówno dla urządzeń mobilnych pracujących pod kontrolą Androida, jak i iOS. Muszę przyznać, że jest ona przejrzysta i intuicyjna w obsłudze (szczególnie dzięki ostatniej aktualizacji). Pozwala na sprawną konfigurację robota z naszą siecią Wi-Fi oraz na zarządzanie jego pracą.

Możemy ustawić codzienny harmonogram sprzątania. Praktyczna jest także funkcja umożliwiająca podejrzenie stopnia zużycia szczotek oraz filtra odkurzacza. Ponadto aplikacja powiadomi nas, gdy w trakcie sprzątania Eufy RoboVac G30 Verge napotka jakieś problemy (np. gdy zatrzyma go jakaś przeszkoda terenowa lub gdy coś wkręci się w szczotkę).

Ciekawostką jest funkcja zdalnego sterowania robotem. Nawet jeśli produkt Eufy uzna jakiś obszar naszego lokum za taki, którego nie posprząta, możemy skierować go tam własnoręcznie – dzięki dedykowanemu pilotowi ekranowemu wyświetlanemu w aplikacji. Największy minus? Brak możliwości wyświetlania procentowego stanu baterii robota. Musimy się go domyślać na podstawie mało czytelnej ikonki.

Podsumowanie

Eufy RoboVac G30 Verge to niezły robot sprzątający zaprojektowany z myślą o mniej wymagającej klienteli. Nie uświadczymy tu zaawansowanych rozwiązań często spotykanych w przypadku droższych odkurzaczy. To może być jednak zaletą! Z obsługą urządzenia za pośrednictwem przejrzystej aplikacji doskonale poradzą sobie nawet totalni laicy. Eufy RoboVac G30 Verge może być więc dobrym kandydatem na pierwszego robota sprzątającego, dzięki któremu zapoznamy się z charakterystyką i zaletami takiego sprzętu. Testowany sprzęt kosztuje obecnie około 1400 złotych.