Wybieramy robota sprzątającego – listopad 2022

Jesień zagościła na dobre w naszej codzienności i wielkimi krokami zbliżamy się już ku początkowi zimy. To oznacza, że coraz częściej mamy do czynienia z niepogodą przekładającą się na większą ilość zanieczyszczeń przynoszonych do naszych domów i mieszkań chociażby na podeszwach obuwia. Aby zachować porządek w mieszkaniu, musimy utrzymywać podłogi w perfekcyjnym stanie pomóc w tym mogą roboty sprzątające, które z roku na rok zyskują na popularności!

Robot sprzątający – podstawa w nowoczesnym domu?

Robot sprzątający coraz częściej zastępuje w naszych domach i mieszkaniach tradycyjne odkurzacze. Trudno się temu dziwić. Korzystanie z niego to ogromna oszczędność czasu, który możemy w zamian poświęcić na ważniejsze dla nas zajęcia. Do atutów takich urządzeń można zaliczyć także możliwość zainicjowania programu sprzątającego zdalnie, czy też fakt, że roboty sprzątające docierają nawet do trudno dostępnych miejsc (np. pod szafki). Na co warto zwrócić uwagę wybierając robota sprzątającego? Kluczowe w przypadku tych urządzeń są takie parametry, jak pojemność zbiornika na kurz czy czas pracy między ładowaniami. Im większe jest nasze lokum, tym wyższe wartości w tych kwestiach będą dla nas istotne. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie pięciu ciekawych robotów sprzątających, które sprostają nawet najtrudniejszym zadaniom stawianym im w (nie tylko) nowoczesnych domach i mieszkaniach.

Czytaj też: Wybieramy dobrą suszarkę do prania – październik 2022

iRobot Roomba i7

Pierwsze z urządzeń w naszym dzisiejszym zestawieniu to iRobot Roomba i7+. To sprzęt ze średniej półki, który swoją cenę rekompensuje nam naprawdę sporymi możliwościami. Wśród zalet tego urządzenia można wymienić nietypowe rozwiązanie w kwestii szczotek zgarniających – producent postawił na dwie gumowe, działające przeciwstawnie. Ma to pomóc w zbieraniu nawet najbardziej uporczywych paprochów czy sierści. Moc ssąca prezentowanego urządzenia jest rzekomo 10 razy większa niż w przypadku robotów Roomba serii 600. Producent nie podaje jednak żadnych konkretnych liczb w tej kwestii. iRobot Roomba i7 wyposażony został w dwustopniowy filtr (to ważna informacja dla alergików). Czas pracy prezentowanego robota między ładowaniami to maksymalnie 75 minut. Samo ładowanie trwa natomiast 120 minut. Pojemność zbiornika na śmieci to 400 ml. Ceny iRobot Roomba i7+ startują od 2199 złotych.

Samsung Jet Bot+ VR30T85513W

Samsung Jet Bot+ VR30T85513W to kolejny robot w naszym zestawieniu. Jednocześnie jest to sprzęt wyposażony w stację czyszczącą. Takie rozwiązanie jest zarezerwowane dla modeli z wyższej półki. Ciekawostką jest zastosowanie przez koreański koncern precyzyjnego czujnika LiDAR. Dzięki niemu omawiany sprzęt nie powinien z uporem maniaka odbijać się od przeszkód w naszym lokum. Moc odkurzacza to około 60 W (tak informuje producent). Aplikacja mobilna SmartThings pozwala na wygodne sterowanie pracą sprzętu oraz regulację takich parametrów, jak np. intensywność pracy. Czas pracy robota między ładowaniami to maksymalnie 90 minut. Samo ładowanie trwa natomiast 3,5 godziny. Pojemność zbiornika na śmieci to 300 ml. Za omawiany sprzęt trzeba zapłacić 2589 zł.

Beko VRR80214VB

Beko VRR80214VB to nowoczesny robot o sporych możliwościach. Do zaoferowania ma nam m.in. stację ładującą z pojemnikiem na kurz o pojemności 4l. Po każdym zakończonym cyklu sprzątania urządzenie zostaje zadokowane, a jego pojemnik opróżniony. Nie musimy sobie brudzić rąk! Ponadto możemy skorzystać z praktycznej funkcji mopowania. Producent nie podaje liczb w kwestii siły ssącej odkurzacza. Wiadomo natomiast, że do naszej dyspozycji oddane zostają cztery tryby pracy: cichy, standardowy, mocny, maksymalny. Sprzęt potrafi w automatyczny sposób dobrać tryb do danego podłoża. Beko VRR80214VB wyposażono w filtr HEPA, co docenią osoby borykające się z alergiami. Czas pracy prezentowanego robota między ładowaniami to maksymalnie 150 minut. Samo ładowanie trwa natomiast cztery godziny. Pojemność zbiornika na śmieci to 400 ml. Za prezentowanego robota tureckiej marki trzeba zapłacić 1999 złotych.

Tefal X-plorer Serie 75 RG7687WH

Tefal X-plorer Serie 75 RG7687WH to solidny przedstawiciel segmentu robotów sprzątających, który zbiera bardzo dobre opinie wśród użytkowników. Chwalony jest za skrupulatne czyszczenie podłóg i niezwykle dokładne czujniki. Jest to oczywiście robot z funkcją mopowania. Producent podaje, że siła ssania tego urządzenia to 2700 Pa, co jest rozsądnym wynikiem. Oczywiście możemy wybrać jeden z kilku stopni pracy odkurzacza – chociażby w zależności od stopnia zabrudzenia obszaru, który będzie miał za zadanie sprzątać. Robota wyposażono w filtr EPA, dzięki czemu powietrze w naszych domach i mieszkaniach będzie wolne od alergenów. Czas pracy prezentowanego robota między ładowaniami to maksymalnie 150 minut. Samo ładowanie trwa natomiast 240 minut. Pojemność zbiornika na śmieci to 400 ml. Koszt zakupu propozycji od firmy Tefal to 1599 złotych.

Roborock S7

Roborock S7 to naprawdę niezły robot sprzątający renomowanego producenta. Urządzenie wykorzystuje do czyszczenia naszych podłóg technologię soniczną. Moc ssąca to tutaj 2500 Pa. Oczywiście omawiany robot nie tylko odkurzy, ale jednocześnie umyje nasze podłogi. Odkurzacz oferuje nam kilka trybów pracy oraz wsparcie dla aplikacji mobilnej. Robota wyposażono w zmywalny filtr zapobiegający rozprzestrzenianiu się w naszym lokum alergenów. Czas pracy prezentowanego robota między ładowaniami to maksymalnie 180 minut. Samo ładowanie trwa natomiast 360 minut. Pojemność zbiornika na śmieci to 300 ml. Za omawiany sprzęt trzeba zapłacić 2199 zł.