HP – spadek sprzedaży i zwolnienia

Po gwałtownym wzroście popytu na produkty komputerowe w związku z lockdownami i ograniczeniami związanymi z pandemią, HP dostosowuje się do spadającego popytu na laptopy i komputery stacjonarne.

W zeszłym miesiącu firma doradcza Gartner poinformowała, że światowe dostawy komputerów PC spadły o 19,5 procent w trzecim kwartale 2022 r. w stosunku do trzeciego kwartału 2021 r. To największy spadek od połowy lat 90. i czwarty kwartał z rzędu ze spadkiem rok do roku. Według danych przedstawionych przez Gartnera i IDC w zeszłym miesiącu, dostawy HP spadły z około 17,6 miliona sztuk w trzecim kwartale 2021 roku do 12,7 miliona w trzecim kwartale 2022 roku.

W czwartym kwartale HP poinformowało, że przychody netto z komputerów osobistych spadły o 13 procent rok do roku. Sprzedaż laptopów spadła o 26 procent, podczas gdy sprzedaż komputerów stacjonarnych spadła o 3 procent. Przychody netto ze sprzedaży drukarek również spadły o 7 procent. Jednak komercyjne przychody netto wyraźnie wzrosły zarówno w segmencie komputerów osobistych, jak i drukarek.

W opublikowanych w tym tygodniu wynikach za czwarty kwartał i rok fiskalny 2022 koncern HP ogłosił, że do końca roku fiskalnego 2025 zlikwiduje od 4000 do 6000 miejsc pracy. Według informacji z października ubiegłego roku HP zatrudniało około 51 000 pracowników, więc zwolnieniami zostanie objęte około 7,8–11,8 procent siły roboczej HP.

Spadek popytu na komputery osobiste dotknął także inne firmy komputerowe, w tym Intela, który poinformował, że planuje zwolnienia prawdopodobnie w tysiącach. Microsoft również przeszedł już przez kilka rund zwolnień w tym roku.

Czytaj także: Laptop konwertowalny HP ENVY 13 – perła w koronie