Mistrzostwa Polski w CS:GO – START!

Ruszyły ESL Mistrzostwa Polski – jeden z najważniejszych turniejów esportowych w Polsce. W 25 sezonie rozgrywek ponownie ujrzymy zmagania w Counter-Strike: Global Offensive. Dla najlepszych: nagrody z puli 100 000 złotych oraz awans do katowickiego Spodka na IEM KATOWICE 2023.

Krajobraz po pandemii

Ostatnie światowe wydarzenia związane z wirusem SARS-CoV-2 na blisko dwa lata sparaliżowały prawie cały świat. Zamknięci w domach ludzie, zaczęli szukać antidotum na nudę, bezczynność i gnuśność.

Reakcje na przymusowe odosobnienie i sposoby walki z nim były różne. Jak podało Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) w swoim corocznym Światowym Raporcie Narkotykowym, lockdowny spowodowane koronawirusem miały efekt, w postaci wzrostu osób regularnie zażywających marihuanę. Na dodatek podwyższając jednocześnie ryzyko depresji i samobójstw.

Na szczęście, osoby bardziej rozsądne oddały się mniej destruktywnym rozrywkom, do której niewątpliwie należy granie w gry komputerowe.

W sukurs przyszli naukowcy z Oxfordu. Na podstawie przeprowadzonych badań zaprzeczyli obawom, że granie może być szkodliwe dla zdrowia psychicznego grających.

Czytaj także: „Straszna” prawda o grach ujrzała światło dzienne!

Co ważne, wyniki nie zostały opublikowane na fanowskiej stronie esportowej tylko w szacownym serwisie The Guardian. Skala badania dostarczyła mocnych dowodów na brak wpływu na samopoczucie – powiedział Andy Przybylski, jeden z badaczy. „Dzięki 40 000 obserwacjom w ciągu sześciu tygodni naprawdę daliśmy uczciwą szansę przewidzenia stanów emocjonalnych graczy. Jeśli chodzi o zadowolenie z życia, nie znaleźliśmy dowodów na to, że granie je obniża.”

Graj zdrów!

Badanie wykazało, że zdrowsza motywacja wiązała się z pozytywnym samopoczuciem. Gracze, którzy czuli, że „musieli” grać w grę, również mieli gorszą satysfakcję, niezależnie od tego, jak długo grali.

Podbudowani nauką i uspokojeni zapewnieniami uczonych, ludzkość (a przynajmniej jej spora część) przystąpiła ochoczo do zabijania czasu w sposób zdrowszy i mniej ryzykowny niż amatorzy marihuany.

Ten trend miał bezpośrednie przełożenie na notowania całej branży związanej z gamingiem. Od sprzedaży samych gier, sprzętu do grania, po śledzenie samych rozgrywek.

Gamingowe żniwa zakończyły się wraz z rozpętaniem normalności i powrotem do lasów i barów. Wraca codzienna rzeczywistość, a z nią pora na duże esportowe turnieje, oglądane nie tylko w streamie ale także na własne oczy.

Czytaj także: W USA rynek gier hamuje

ESL Mistrzostwa Polski w CS:GO

Jednym z takich turniejów są rozpoczynające się wkrótce ESL Mistrzostwa Polski. Jedne z najbardziej prestiżowych rozgrywek dla rodzimej sceny Counter Strike’a świętują tej jesieni swoją 25 edycję.

Obecny cykl rozgrywek stał się tradycyjnym elementem ESL MP od 2017 roku. To w tamtym roku system został znacząco rozbudowany, powodując, że przez rozgrywki przewinęły się setki graczy. Część z nich jest aktywna na profesjonalnej scenie Counter Strike:Global Offensive po dziś dzień.

Historia imprezy ma swój początek w 2015 roku. Wiedy to zawodnicy walczyli o kwotę 15 tysięcy złotych podczas zmagań w Łodzi. Bezkonkurencyjni okazali się wtedy zawodnicy Lounge Gaming. Były to jeszcze czasy dominacji legendarnej Złotej Piątki, która wtedy jako Virtus.pro skupiała na sobie uwagę fanów nie tylko w Polsce.

Od 2017 roku wprowadzono format, według którego Mistrzostwa Polski odbywają się wiosną i jesienią (w latach 2017-2018 latem). Pula nagród wzrosła do 100 tysięcy złotych, choć stawką nie są tylko pieniądze. Wygrany wiosennej edycji otrzymuje szansę gry w ESL Conference League, która jest przystankiem w drodze do ESL Pro League – najbardziej prestiżowej międzynarodowej ligi w CS:GO. Zwycięzca jesiennej części ESL Mistrzostw Polski zapewnia sobie, z kolei udział w barażach do IEM Katowice – jednej z największych na świecie imprez tego typu.

Szansa na sukces

ESL Mistrzostwa Polski to doskonałe przetarcie dla polskich zawodników, przed występami na światowych turniejach. Rozgrywki niewątpliwie mają wpływ na rozwój całej rodzimej sceny CS:GO. Możliwość wzięcia udziału dzięki otwartym kwalifikacjom pozwoliła początkującym esportowcom spróbować swoich sił w poważnej imprezie. To tutaj swoje pierwsze kroki stawiali obecni mistrzowie, znani na świecie, m. in.  Paweł „dycha” Dycha, Aleksander „hades” Miśkiewicz, Michał „MICHU” Müller, czy Grzegorz „SZPERO” Dziamałek., który w wypowiedzi dla serwisu sport.pl mówi:

„ – ESL Mistrzostwa Polski, tak jak i cały esport, bardzo się rozwinęły na przestrzeni tych lat. Przede wszystkim w turnieju można zauważyć dużo większy profesjonalizm, dużo lepszą oprawę wizualną oraz oczywiście większe nagrody dla zawodników. Rozwój oceniam bardzo dobrze. Mam nadzieję, że dalej to będzie szło w takim kierunku — powiedział portalowi Sport.pl Dziamałek. Wydaje mi się, że ESL MP to turniej, na którym każdy aspirujący zawodnik, który chce się pokazać szerszej publiczności jak i osiągać większe sukcesy powinien się pojawić. ESL MP jest pionierem jeśli chodzi o turnieje w Polsce. Mają duży wpływ na rozwój sceny, przede wszystkim pomagają polskim organizacjom utrzymać stabilność. Dla mnie jako gracza doświadczonego i wielokrotnego mistrza Polski to właśnie slot na IEM Katowice jest głównym czynnikiem, który powoduje największą chęć zwycięstwa w turnieju”.

Wczoraj rozpoczęła się faza zasadnicza tegorocznych rozgrywek, która zakończy się 24 listopada. Od 27 listopada będą miały miejsce ćwierćfinały, a zmagania finalistów będziemy mogli zobaczyć w dniach 10 – 11 grudnia. Dzień później podczas uroczystej gali poznamy Mistrza Polski ESL 2022 roku.

Lista uczestników tegorocznej edycji prezentuje się następująco:

Anonymo

MAD DOG’S PACT

los kogutos

PALOMA

Illuminar Gaming

9INE

AGO

Forsaken

LODIS

FurryFurry Ungentium

ThunderFlash

PGE Turów Zgorzelec Esport

Niesłabnąca popularność CS:GO w sieci

Jak pokazują wynika badania przeprowadzonego podczas polskiej transmisji Intel Extreme Masters Katowice 2022 turnieje esportowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem w śród widzów.

Wydarzenia esportowe przyciągają ogromną publiczność, szczególnie turnieje takiej skali jak Intel Extreme Masters. To zainteresowanie przekłada się również na transmisję online. Livestream ostatniej edycji turnieju w katowickim Spodku, która miała miejsce pod koniec lutego, przyciągnął ponad 640 000 unikalnych użytkowników, a łączny czas oglądania transmisji wyniósł 39 890 923 minuty.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie esl-mp-2-1024x683.jpg

Z kolei, niedawno zakończone rozgrywki Intel Extreme Masters Cologne 2022 cieszyły się jeszcze większym zainteresowaniem, osiągając rekordową liczbę niemalże 1 250 000 widzów transmisji na całym świecie i stając się najbardziej oglądanym turniejem rangi innej niż Major.

Chociaż znacząca większość odbiorców transmisji (ok. 80%) regularnie śledzi transmisje esportowe, prestiż turnieju przyciągnął także sporo osób, które na co dzień nie obserwują zmagań esportowych. Aż jedną piątą z 640 000 widzów IEM Katowice stanowiły osoby, które śledzą scenę esportową jedynie okazjonalnie. Jednocześnie widzowie powracają do transmisji organizowanych przez ESL, w tym aż 46% ankietowanych ogląda wydarzenia esportowe przynajmniej raz w tygodniu.

Obecnie transmisje z wydarzenia nie są już jedynie relacją meczu z eksperckim komentarzem. Są całym blokiem rozrywkowym, który utrzymuje uwagę publiczność przez cały czas trwania turnieju, nawet podczas przerw między rozgrywkami. Konkursy z nagrodami i panele z udziałem influencerów to zaledwie część atrakcji.

ESL Mistrzostwa Polski ugruntowały sobie mocną pozycję w oczach fanów. Polscy sympatycy Counter-Strike’a śledzą transmisje w trakcie sezonu, aby przyglądać się zarówno doświadczonym weteranom jak i młodym talentom. Niektórzy wierzą, że to właśnie od ESL MP zacznie się droga jakiegoś zespołu, który wreszcie odmieni wizerunek Polski na światowej mapie CS:GO. Kryzys trwa w zasadzie od rozpadu klasycznego składu Virtus.pro w 2018 roku. Mistrzostwa Polski są przepustką na większą scenę międzynarodową. Być może to właśnie po 25. sezonie ktoś udowodni na niej swoją jakość.