Poważny wyciek z LastPass! Co z naszymi hasłami?

LastPass to jeden z najpopularniejszych menedżerów haseł dla praktycznie wszystkich platform. Korzystamy z niego chętnie właśnie ze względu na jego uniwersalność. Jak się jednak okazuje – nawet twórcom takich potencjalnie bezpiecznych rozwiązań zdarzają się wpadki. LastPass zmaga się właśnie ze skutkami poważnego wycieku danych. Co warto wiedzieć na ten temat?

Czy hasła użytkowników są bezpieczne?

Informacje udostępnione przez twórców usługi LastPass, związane z atakiem na serwery wskazują na to, że hakerzy wykradli kod źródłowy platformy oraz niejawne dane wchodzące w skład dokumentacji technicznej serwisu. Teoretycznie oznacza to, że nasze hasła pozostają bezpieczne. Twórcy LastPass powinni jednak teraz zabrać się za udoskonalenie zabezpieczeń usługi po to, by owi hakerzy nie uzyskali możliwości wykradzenia danych użytkowników. Rozpracowanie LastPass może bowiem przyjść im teraz nadzwyczaj łatwo.

Stanowisko twórców usługi:

„Po wszczęciu natychmiastowego dochodzenia nie widzieliśmy żadnych dowodów na to, że ten incydent wiązał się z jakimkolwiek dostępem do danych klientów lub zaszyfrowanych skarbców haseł.” – oświadczenie twórców aplikacji

Czytaj też: Lubiany Samsung z ważną aktualizacją!

Menedżery haseł muszą być zabezpieczane przez twórców w bardzo odpowiedzialny sposób. W końcu od rozwiązań zastosowanych w tej kwestii zależy bezpieczeństwo naszych najbardziej wrażliwych danych. Niedopatrzenia w tej kwestii mogą przyczynić się do poniesienia ogromnych strat przez użytkowników. Miejmy nadzieję, że twórcy LastPass staną na wysokości zadania!

Grafika tytułowa: Towfiqu barbhuiya / Unsplash