Logitech G Cloud Gaming Handheld – tak wygląda przyszłość gamingu

Oto przenośna konsola, która jest tańsza o połowę od konkurencji, oferuje trzy razy wyższą jakość grafiki, a jej bateria pozwala na wiele godzin grania.

Na początku był Nintendo Switch i długo, długo nic. Potem pojawiły się handheld Steam Deck, następnie Asus Rog Ally i LENOVO Legion Go. Wszystkie te konsole to faktycznie małe komputery, wyposażone w najszybsze, aktualnie komponenty, które przy dobrych wiatrach działają na baterii do dwóch godzin. Tak właśnie powstał nowy trend na przenośne konsole, który zapewne będzie rozwijał się dalej, ale pytanie brzmi… w którą stronę? Zupełnie inne rozwiązanie zaprezentował LOGITECH G Cloud, który to jest handheldem z Androidem. Sam w sobie i pod względem specyfikacji nie jest żadnym kombajnem. Jego siła, to moc obliczeniowa chmury. Naturalnie LOGITECH G Cloud korzysta z usług firm trzecich, takich jak XBOX Cloud Gaming czy NVIDIA GeForce NOW, ale dzięki temu na małym, przenośnym handheldzie można odpalić Cyberpunka albo Starfield, czyli gry o ekstremalnie wysokich wymaganiach sprzętowych, na najwyższych poziomach grafiki ULTRA RTX.

Ja to kupuje

Gry w chmurze to coraz popularniejszy sposób na dostęp do najnowszych i największych tytułów na różnych urządzeniach, bez konieczności posiadania potężnego sprzętu. Jednak nie każde urządzenie nadaje się do gier w chmurze. Wielu producentów zachęca do grania na Smart TV, które wyposażone są w systemy Android TV i dzięki temu możemy zainstalować na nich praktycznie wszystkie usługi chmurowe. Jednym to się podoba innym nie, zdania są podzielone. Dlatego Logitech stworzył G Cloud – przenośną konsolę do gier z chmurą, która ma na celu zapewnić najlepsze wrażenia z gier, najlepszą grafikę i długie godziny grania. Podczas testowania Steam Decka i Asus Rog Ally, przy najwyższych ustawieniach graficznych, bateria padała mi po godzinie. Ale pamiętajmy, że najlepsze ustawienia graficzne na w.w. handheldach są dalekie od tych na komputerach gamingowych.

Chmura to przyszłość

Logitech G Cloud to urządzenie, które łączy się z usługami gier w chmurze, takimi jak Xbox Game Pass, NVIDIA GeForce NOW i Shadow PC i pozwala grać w setki gier z różnych gatunków i platform. Możemy też grać w gry ze swojego komputera lub konsoli za pomocą aplikacji Xbox lub Steam Link. Osobiście najwięcej korzystałem z NVIDIA GeForce NOW, do której podpinamy nasze zakupione gry, a serwery NVIDIA wyświetlają każdą grę w jakości ULTRA RTX. Co prawda Logitech potrzebuje szybkiego internetu, ale grając na G Cloud w domu dostajemy wszystko co najlepsze, a poza nim wystarczy postawić hot-spot na telefonie.

Przeczytaj też: Handheld ASUS ROG Ally – kompaktowy, przenośny komputer gamingowy

Na cicho i na zimno

Logitech G Cloud ma zbliżone wymiary do handheldów konkurencji, jednak jest zdecydowanie lżejszy. Uchwyty po obu stronach ekranu są całkiem dobrze ukształtowane i sprawiają, że konsola wygodnie leży w dłoniach. Nawet wtedy, gdy musimy chwycić ją jedną ręką, żeby drugą wpisać coś na klawiaturze ekranowej. Ponadto Logitech działa cichutko, bez hałasu wentylatorów, bez produkcji hektolitrów gorącego powietrza i bez nagrzewania obudowy. W przypadku konkurencji było dokładnie odwrotnie, no ale wiemy, dlaczego. Kolejną zaletą gry w chmurze jest fakt, że gry są zawsze na czasie. Nie musimy pobierać żadnych dodatkowych pakietów aktualizacji, bo wszystko to dzieje się w chmurze. Dlatego za każdym razem, gdy odpalimy grę, nigdy nie będziemy czekać nawet chwili na update.

Nie tylko chmura

Jeżeli zastanawiasz się jaką jakość oferuje konsola Logitech, to obraz jest wyświetlany na 7 calowym ekranie Full HD 1080p w 60 kl./s. Jak to się prezentuje? Mogę tylko powiedzieć tyle, że na małym wyświetlaczu dostajemy jakość Ultra, więc jest na bogato. Ale chmura to nie wszystko, są bowiem jeszcze dwie inne możliwości grania. Gry możemy streamować z konsoli przy użyciu aplikacji Xbox i rozszerzyć możliwości platformy Steam przy użyciu aplikacji Steam Link. Drugi sposób to gry ze sklepu Google Play. Znajdziemy tam wiele świetnych tytułów, nawet z najwyższej półki.

Sterowanie

Logitech G Cloud został wyposażony w wiele przycisków, które zasadniczo zostały umiejscowione w podobnych miejscach jak w urządzeniach konkurencji i mają podobne funkcje. Działa to dobrze i jest intuicyjne. Konsola ma też precyzyjne sterowanie, które rywalizuje z najlepszymi kontrolerami, dzięki dwóm gałkom analogowym, czterem przyciskom akcji, dwóm spustom, dwóm bumperom, czterem przyciskom funkcyjnym i padowi kierunkowemu. Może brzmi to trochę chaotycznie, ale w skrócie – wszystko jest na swoim miejscu.

Przeczytaj tez: Handheld Lenovo Legion GO wkrótce oficjalnie?

Jak długo można grać

No i tu dochodzimy do bardzo ważnego punktu. Czas pracy na baterii. Dla mnie to jest fantastyczna sprawa. Małe przenośne urządzenie, które pozwala grać w gry na najwyższych ustawieniach nawet do 9 godzin to prawdziwa rewolucja. Konsola, która waży 463 gramy pozwala na niemal cały dzień grania. Czy ktoś da więcej?

Podsumowanie

Logitech G Cloud to przenośna konsola do gier w chmurze, która oferuje najlepszą grafikę i nieograniczoną bibliotekę gier, wiele godzin grania, zero grzania i po prostu dobrą zabawę. Jest mała, kompaktowa i z łatwością zmieści się nawet do tylnej kieszeni w spodniach. Doskonale sprawdzi się dla tych, którzy nie potrafią rozstać się ze swoim komputerem na dłużej. CO prawda Logitech G Cloud potrzebuje internetu, ale przecież każdy z nas ma go w telefonie, nie wspominając o tym, że sieć jest dostępna w każdym hotelu, restauracji, kawiarni czy centrum handlowym. Grać można wszędzie.

Cena: 1499 zł