Laptop Acer Nitro 5 – Czerwony Baron gamingu

Jest szybki jak błyskawica, potężny jak błękitny grom, wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju jak legenda niemieckiego lotnictwa, ale nie należy do rodziny Predatorów. Dla kogo powstała seria Nitro?

Acer to jeden z niewielu producentów, którzy stworzyli tak wiele różnych serii laptopów dla graczy. Jego flagowe komputery Predator należą do najbardziej wydajnych i najpiękniejszych komputerów gamingowych. Edycje limitowane i projekty koncepcyjne dosłownie zapierają dech, potężne Heliosy 500 słyną ogromnej mocy obliczeniowej z Intel i9 na pokładzie, a mobilne Tritony 300 i 500 pozwalają na zabawę w drodze, wciąż oferując dużą moc. To do jakiej kategorii mamy zaliczyć Nitro 5? Seria Acer Nitro powstała pierwotnie jako taki bardziej przystępny cenowo laptop do gier, jednak z biegiem lat, Nitro stawał się coraz potężniejszy. Toteż trudno powiedzieć o laptopie, który kosztuje 9999 zł, że jest tani. Zatem czym różni się Nitro od pozostałych serii?

Inny niż wszystkie

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo parametrami nie odbiega od Predatorów, ale pierwsze różnice widać gołym okiem. Acer Nitro 5 to duży laptop gamingowy z ekranem 17.3 cala. Jest zdecydowanie mniej krzykliwy, jeżeli chodzi o design i kolorystykę. Przeważa tu matowa czerń z niedużymi elementami opalizującej ciemnej czerwieni przy tylnych wylotach powietrza. W Predatorach dysze wyglądają potężnie, jak w samochodach Lamborghini, a w Nitro są mniejsze, węższe i bardziej stonowane. Można by powiedzieć, że Heliosy i Tritony są dla młodszych graczy, którzy lubią podświetlane LEDy, zabójczo wyprofilowane kształty i inne fajerwerki, a Nitro dla nieco starszych, którzy cenią sobie proste formy i mniej krzykliwe dodatki.

Przeczytaj też: ACER Predator Helios 300 – wydajna „siedemnastka” dla graczy! | CoNowego.pl

Specyfikacja Acer Nitro 5

  • Typ ekranu: Matowy, LED, IPS 17,3″ rozdzielczość ekranu, 2560 x 1440 (WQHD), 165 Hz
  • Jasność matrycy: 300 cd/m²
  • Procesor: AMD Ryzen™ 7 5800H (8 rdzeni, 16 wątków, 3.20–4.40 GHz, 20 MB cache)
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 3080 + AMD Radeon™ Graphics
  • Pamięć RAM: 16 GB (DDR4, 3200MHz)
  • Dysk SSD M.2 PCIe: 1024 GB
  • Łączność: LAN 1 Gb/s, Wi-Fi 6, Bluetooth
  • Złącza: USB 3.2 Gen. 1 – 2 szt., USB 3.2 Gen. 2 – 1 szt., USB Typu-C – 1 szt., HDMI 2.1 – 1 szt., RJ-45 (LAN) – 1 szt., wyjście słuchawkowe/wejście mikrofonowe – 1 szt.
  • Czytnik linii papilarnych: Nie
  • Podświetlana klawiatura: Tak
  • Kolor podświetlenia klawiatury: wielokolorowy
  • Wymiary: 25,6 x 404 x 288 mm
  • Waga: 2,62 kg
  • Cenna: 9999 zł

Prosto i na temat

Obudowa Acer Nitro 5 została wykonana z plastiku i jest to pierwsze, co rzuca się w oczy. Nie jest to szlachetne i drogie aluminium czy magnez jak w innych modelach tego producenta. Jednak ma to też swoje zalety, bo komputer jest lżejszy… no i powinien być tańszy od Predatorów. Sama bryła jest raczej klasyczna i bez głęboko rytych ornamentów. Na zewnętrznej klapie jest delikatnie zarysowane logo Acer i dwa ledwo widoczne pioruny. Najbardziej efektowny, ale absolutnie nie krzykliwy jest tył komputera. Dwie dysze odprowadzające ciepło z wnętrza laptopa zostały zaakcentowane bordowym, opalizującym kolorem. Centralnie pośrodku znajduje się gniazdo zasilania. Przy zawiasach znajduje się nieduży ciemno czerwony napis NITRO oraz dwie malutkie diody powiadomień. Po lewej stronie są dyskretne wyloty powietrza a dalej złącze LAN, dwa porty USB i gniazdo słuchawkowe.  Po lewej stronie symetrycznie są wyloty powietrza i port HDMI, USB i USB-C.

Pod maską

Po uniesieniu klapy wita nas 17,3 cala matowego ekranu QHD z odświeżaniem 165Hz i rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli. Nie jest to konstrukcja bezramkowa, ale tu liczą się inne rzeczy, jak np. min. czas reakcji matrycy 3ms. W dolnej części znajduje się duża i wygodna, pełnowymiarowa klawiatura, która ma spore odstępy między podświetlanymi klawiszami. Po prawej stronie jest też mała klawiatura numeryczna ze specjalnym przyciskiem N, który otwiera podręczne menu do obsługi podświetlenia i wydajności pracy laptopa. Touchpad jest duży, umiejscowiony lekko po lewej stronie, jest płaski bez dodatkowych przycisków.

Przeczytaj też: Mobilny laptop gamingowy – Acer Predator Triton 300 | CoNowego.pl

Pełna moc

Testowany przez nas Acer Nitro 5 został wyposażony w procesor AMD Ryzen 7 5800H z 8ma rdzeniami, 16ma wątkami, który pracuje w zakresach 3.20–4.40 GHz. Na pokładzie ma dwie karty graficzne, pierwsza to AMD Radeon Graphics do zwykłej pracy lub nauki oraz NVIDIA GeForce RTX 3080 do grania. Znajdziemy tu też 16 GB RAM i szybki dysk SSD 1TB. Konfiguracja sprawia wrażenie bardzo wydajnej i po części jest to prawda, bo pozwoli nam zagrać w większość bardzo wymagających gier w na wysokich ustawieniach, nawet na Ultra, ale nie na RTX Ultra. Grałem w min. w Cyberpunk 2077 na ustawieniach RTX minimalnych i gra wyglądała świetnie i działała superszybko i płynnie.

W sumie…

Acer Nitro 5 to duży, wydajny ładny laptop dla graczy. Pewnie wiele osób powie, że dodatkowo jest drogi. Muszę go jednak bronić, bo drogi to jest Predator Helios 500, który kosztuje prawie 20 tysięcy złotych w topowej konfiguracji albo Triton 500 SE za 15 tysięcy. Acer Nitro 5 świetnie poradził sobie z takimi grami jak Red Dead Redemption 2, Cyberpunk 2077, WOT i w kilku innych grach, na bardzo wysokich ustawieniach graficznych.

ZaletyWady
Piękny 17 calowy, szybki ekranPlastikowa obudowa
Duża wydajnośćPrzeciętne głośniki
Stonowany i prosty design
Wentylatory nie pracują zbyt głośno przy dużym obciążeniu