Esport. Pierwszy miliard dolarów pękł!

FaZe Clan czyli profesjonalna organizacja esportowa i life stylowa zrzeszająca graczy z całego świata w wielu grach, m. in. Call of Duty , Counter-Strike: Global Offensive , PlayerUnknown’s Battlegrounds , Tom Clancy’s Rainbow Six Siege , FIFA , Valorant , Fortnite Battle Royale i Rocket Liga z początkiem przyszłego roku zadebiutuje na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych NASDAQ jako spółka publiczna.

Domniemana wartość kapitału własnego wynosi… uwaga! 1 MILIARD dolarów amerykańskich!

Kierunek giełda!

Grupa chwali się 350 milionami odbiorców w mediach społecznościowych, z całkowitą liczbą odwiedzin tylko na You Tube w wysokości 1,1 miliarda, a także otwarciem wytwórni FaZe Studios w ubiegłym roku. Wśród inwestorów i streamerów znaleźć można gwiazdę NBA – Bena Simmonsa – czy rapera Offset.

Sprawdź też: Ikona Twitch’a pozostaje na platformie

W komunikacie prasowym opublikowanym na stronie internetowej grupy czytamy:

FaZe Clan znajduje się w czołówce światowej gospodarki twórców — branży skupionej wokół opracowywania innowacyjnych treści cyfrowych, napędzanej przez osoby mające wpływ na media społecznościowe, twórców i firmy, które zarabiają na swoich treściach online. Z wiodącą platformą treści cyfrowych, FaZe Clan stworzył wysoce zaangażowaną, lojalną globalną bazę fanów liczącą ponad 350 milionów na swoich połączonych platformach społecznościowych, która rywalizuje z uznanymi głównymi ligami sportowymi i generuje więcej interakcji w mediach społecznościowych niż kolejne osiem największych organizacji esportowych łącznie”.

Nowy podmiot przyjął nazwę „FaZe Holdings Inc” a powstał dzięki połączeniu z firmą B. Riley Principal 150 Merger Corp (BRPM), stanowiącą SPAC – specjalny rodzaj korporacji, tworzonej właśnie z myślą o ułatwieniu publicznego debiutu. Spółki takie istnieją na giełdzie papierów wartościowych w celu pozyskania prywatnej firmy, która staje się publiczna bez przechodzenia poprzez tradycyjny proces pierwszej oferty publicznej.  

Według amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), „SPAC tworzy się specjalnie w celu zgromadzenia funduszy na sfinansowanie możliwości fuzji lub przejęcia w określonych ramach czasowych”. Podobny manewr – choć przy pewnych różnicach – wykonał dawno temu CD Projekt, łącząc się z Optimusem.

Transakcje SPAC eksplodowały w zeszłym roku, po części dlatego, że pozwalają one startupom, takim jak FaZe Clan, tworzyć prognozy biznesowe, które nie są dozwolone w tradycyjnych początkowych ofertach publicznych. Jest to element, który może budzić wątpliwości wśród bardziej doświadczonych graczy giełdowych.

Tym bardziej, że od miesięcy rośnie obawa, że ​​ten napływ transakcji SPAC jest bańką, która w każdej chwili może pęknąć, podobnie jak inny trend – fuzje odwrócone – który miał miejsce dekadę temu, w bardzo podobnych okolicznościach. Dyrektor generalny Goldman Sachs, David Solomon, powiedział, że boom SPAC nie jest „zrównoważony w perspektywie średnioterminowej”.

Sprawdź też: McDonald’s partnerem FaZe Clan

FaZe Clan american dream

W ramach tej fuzji FaZe otrzyma od B. Riley 291 milionów dolarów. FaZe ze swojej strony zapewnia, że spodziewa się pozyskania dalszych około 300 milionów dolarów dzięki debiutowi na giełdzie. Fundusze zostaną wykorzystane do finansowania wzrostu w wielu sektorach, w tym w rozrywce, grach, produktach konsumenckich oraz na dywersyfikację źródeł przychodów, co oznacza zapewne przejęcia innych podmiotów.

Dyrektor generalny FaZe Lee Trink pokieruje nowym podmiotem jako dyrektor generalny i prezes zarządu; Amit Bajaj będzie pełnił funkcję dyrektora finansowego; Kai Henry jako dyrektor ds. strategii; oraz Tammy Brandt jako Chief Legal Officer.

Chociaż połączenie biznesowe zatwierdziły zarządy zarówno FaZe Clan, jak i BRPM, nadal podlega ono akcjonariuszom i amerykańskim agencjom regulacyjnym, takim jak amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Gdyby transakcja została zatwierdzona, istnieje szansa, że będzie sfinalizowana w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Jeśli tak się stanie firma pojawi się w przyszłym roku na nowojorskiej giełdzie NASDAQ pod nazwą FAZE. Nie wszyscy obserwatorzy giełdy zgadzają się z podaną wyceną, nie brakuje osób, które krytykują wycenę na poziomie 1 miliarda dolarów. Konkurencyjne Swift Media Entertainment – kontrolujące inną profesjonalną organizację esportowa Team SolMid – jest warte niecałe 500 milionów USD.

Jak by nie patrzeć na wszelkiego rodzaju wątpliwości i obawy związane z trybem giełdowego debiutu, dla założycieli klanu Erica „CLipZ” Rivery, Jeffa „House Cat” Emanna (obecnie znanego jako „Timid” ) i Bena „Resistance” Christensena, którzy zaczynali od prezentacji trików w Call of Duty na You Tube to zwieńczenie drogi obranej w 2010 roku.

Trzeba przyznać, że jest to kariera w stylu „american dream” w czystej postaci, a pomimo zmieniających się dekoracji i uwarunkowań awans „od pucybuta do miliardera(!)” jest w USA nadal możliwy.

Magiczna kwota 1 miliarda dolarów została przekroczona i wydaje się, że jest kwestią niezbyt odległej perspektywy kiedy inni pójdą tym śladem.