Creative SXFI Air Gamer – test słuchawek gamingowych dla wymagających!

Porządne słuchawki to jedno z podstawowych akcesoriów jakie znajdziemy na biurku każdego szanującego się gracza. To jaki model wybierzemy w dużej mierze zależy od zasobności naszego portfela. Ostatnimi czasy w moje ręce trafił model z wyższej półki – Creative SXFI Air Gamer. Biorąc pod uwagę specyfikację tych słuchawek oraz ich cenę, moje oczekiwania wobec nich były całkiem spore. A jak sprawdziły się w praktyce? Zapraszam Was do zapoznania się z recenzją!

Creative jak zwykle trzyma poziom? Takie słuchawki mogą się podobać!

Creative SXFI Air Gamer trafiły do mnie w elegancko i skromnie zaprojektowanym pudełku. Dzięki temu już od samego początku odniosłem wrażenie, że obcuję ze sprzętem klasy Premium. Po jego otwarciu moim oczom ukazały się sporych rozmiarów słuchawki nauszne. Trzeba przyznać, że ich jakość wykonania stoi na najwyższym poziomie. Są dobrze spasowane – nic tu nie skrzypi i nie trzeszczy. Producent zdecydował się na wyposażenie Creative SXFI Air Gamer w niewielkich rozmiarów mikrofon NanoBoom. Dzięki niemu możliwe będzie np. prowadzenie telefonicznych rozmów głosowych, bądź komunikowanie się z innymi graczami chociażby gdy korzystamy z konsoli przenośnej w komunikacji miejskiej bądź pociągu.

Sprawdź też: Diablo II Resurrected – rewolucja, ewolucja czy krok w tył?

Taki dyskretny, podstawowy mikrofon (który oczywiście możemy odpiąć) sprawia, że słuchawki mogą być wykorzystywane w wygodny sposób także do słuchania muzyki lub podczas oglądania filmów. Jest to więc bardzo wszechstronny sprzęt. Ponadto skorzystać możemy z dołączanego mikrofonu na pałąku CommanderMic, który oferuje użytkownikowi wsparcie dla ANC (aktywnej redukcji szumów). Dzięki temu możemy być pewni, że nasze rozmowy z kompanami na Discordzie, czy TeamSpeaku – podczas prowadzenia rozgrywki drużynowej – nie będą zakłócane żadnymi niepożądanymi dźwiękami z naszego otoczenia.

Testowane przeze mnie słuchawki możemy podłączyć do komputera na kilka sposobów – przez Bluetooth 5.0, za pośrednictwem gniazda mini-jack, czy poprzez port USB. Możemy też wsunąć kartę pamięci microSD do czytnika umieszczonego na obudowie. W takiej sytuacji same słuchawki będą pełniły funkcję przenośnego odtwarzacza muzyki. Wbudowany w Creative SXFI Air Gamer akumulator według deklaracji producenta pozwala na korzystanie ze słuchawek przez około 11 godzin między ładowaniami. Jest to wartość, która znajduje odzwierciedlenie w praktyce.

Użytkowanie w praktyce – jakie są Creative SXFI Air Gamer?

Czas by poświęcić kilka słów na to, jak Creative SXFI Air Gamer sprawują się w praktyce. Korzystając z nich byłem zaskoczony wysoką jakością odtwarzanego dźwięku. Słuchawki bez najmniejszych problemów wychwytywały nawet najbardziej szczegółowe odgłosy oprawy gier komputerowych – zarówno w przypadku połączenia Bluetooth, bądź przewodowego. Prawdziwa magia jednak zaczyna się w tym drugim przypadku. Po połączeniu produktu Creative z naszym komputerem za pomocą kabla USB możemy skorzystać z dobrodziejstw wbudowanej karty dźwiękowej z autorskim procesorem Super X-Fi. Możemy także zmapować naszą głowę (tak, to nie żart!) za pomocą zdjęć. Dedykowana aplikacja dzięki nim dostosuje ustawienia dźwięku do naszej fizjonomii. Nie można nie wspomnieć o fakcie, że testowany sprzęt wyposażony został w wysokiej jakości 50 mm przetworniki neodymowe. Jest jeszcze tryb Battle Mode – odpowiada za odpowiednią projekcję dźwięku w trakcie dynamicznej rozgrywki. Wszystko po to, by wrażenia słuchowe gracza przenieść na zupełnie nowy poziom.

Jeśli zdecydujemy się natomiast na używanie słuchawek Creative do słuchania muzyki, to wygodnie obsłużymy je za pośrednictwem panelu dotykowego wbudowanego w lewą słuchawkę. Pozwala on na przełączanie utworów oraz regulowanie poziomu głośności odtwarzania utworów. Możemy także inicjować odtwarzanie bądź pauzowanie muzyki oraz odbierać/rozłączać połączenia telefoniczne. Owo rozwiązanie docenimy w wielu sytuacjach. Możemy na przykład ładować telefon w drugim pokoju, bądź schować go do plecaka w trakcie podróży. Nie przeszkodzi to byśmy mogli bezproblemowo delektować się ulubioną muzyką.

Sprawdź też: Błękitny grom – test gamingowego Predatora Helios 500

Testowane słuchawki świetnie radziły sobie także podczas rozmów na komunikatorach drużynowych. To przede wszystkim zasługa serwowanych przez producenta rozwiązań. Za to, by nasi rozmówcy słyszeli nas bez najmniejszych zakłóceń odpowiada technologia inPerson Mic, która ma za zadanie wzmacniać głos użytkownika przy jednoczesnym eliminowaniu zakłóceń otoczenia. Ponadto Creative SXFI Air Gamer zapewnia dostęp do funkcji GamerChat. Dzięki niej słuchawki mogą emitować dźwięk bezpośrednio z gry uruchomionej na komputerze i jednocześnie łączyć się na przykład z Discordem zainstalowanym na smartfonie. Brzmi nieźle, prawda?

Pozostań „smart” ze swoimi słuchawkami!

Jak już wspomniałem – słuchawki Creative SXFI Air Gamer możemy obsługiwać za pomocą dwóch aplikacji dla systemów iOS oraz Android. Pierwsza z nich to SXFI AIR Control. Pozwala nam ona na konfigurowanie podświetlenia słuchawek oraz na zarządzanie korektorem graficznym w celu spersonalizowania naszych doznań słuchowych. Druga – SXFI – pozwala na przeprowadzenie procesu mapowania głowy. Słuchawki gamingowe od Creative nosi się bardzo wygodnie. Nawet podczas dłuższych sesji przed komputerem nie poczujemy się przez nie niekomfortowo. Nauszniki wykonane zostały z miękkiej, perforowanej sztucznej skóry. Pałąk także został zaprojektowany w taki sposób, by nie męczył nas praktycznie w żadnej sytuacji.

Słuchawki Creative SXFI Air Gamer kompatybilne są z komputerami PC, laptopami, konsolami PlayStation oraz Xbox, a także z przenośnym Nintendo Switch. Decydując się na ich zakup zyskujemy sprzęt wszechstronny, z którego z przyjemnością będziemy korzystać na wielu płaszczyznach.

Podsumowanie

Creative SXFI Air Gamer to słuchawki, które spełnią wymagania nawet najbardziej wymagających graczy. Oferują powalającą na kolana jakość dźwięku i świetnie przechwytują nasz głos. Poza tym gracze będą zadowoleni z naprawdę szerokich możliwości personalizacji. Jestem przekonany, że nie będziecie żałować pieniędzy wydanych na ów sprzęt. Testowane przez nas słuchawki możecie zamówić m.in. na stronie producenta, gdzie kosztują 639 złotych.