ASUS ROG Cetra True Wireless – dokanałowe słuchawki gracza

Zaprojektowane dla gracza słuchawki dokanałowe to znakomity ruch firmy ASUS. Są lekkie, bardzo wygodne, świetnie grają i mają podświetlenie LED.

Miejmy nadzieję, że smartfon nie zastąpi nam nigdy PC-ta albo konsoli do grania w gry, ale od dawna możemy zaobserwować coraz większe zainteresowanie gamingiem mobilnym przez deweloperów. Na telefonach pojawiają się coraz nowsze produkcje, które są odpowiednikami światowych hitów, takich jak: Fortnite, COD czy Diablo. Dlatego też coraz częściej pojawiają się nowe akcesoria dedykowane smartfonom. ASUS ROG Cetra są odpowiedzią na tę niszę.

Drapieżny design

ASUS ROG Cetra to słuchawki dokanałowe z aktywną redukcją szumów (ANC) oraz podświetleniem LED, stworzone z myślą o graczach. W całości wykonane zostały z czarnego, matowego tworzywa sztucznego, które nie pozostawia odcisków palców i nie ślizga się. Ich kształt został dopasowany do kształtu ucha, a to sprawia, że leżą w nim bardzo pewnie i wygodnie. Podłużna konstrukcja słuchawki ułatwia chwytanie ich w dwa palce i dzięki temu łatwo wyjmuje się je z etui. Na zewnętrznej stronie obudowy zastosowano panele dotykowe, które reagują na nacisk. Na wewnętrznej stronie głośnika znajdują się silikonowe nakładki, dbające o właściwe ułożenie w kanałach słuchowych. Na zewnętrznej, podłużnej, pionowej części znajdziemy dyskretne podświetlenie LED.

Oryginalna konstrukcja

Etui ładujące jest inne niż wszystkie. Nieduże, ale zgrabne, o zaokrąglonych kształtach, dobrze leży w dłoni i z łatwością wślizguje się nawet do ciasnych kieszeni spodni. Podobnie jak same słuchawki, wykonane jest z matowego plastiku dobrej jakości. Żeby je otworzyć trzeba unieść klapkę niczym wieczko od szkatułki, wzdłuż poziomego, podświetlanego pasa LED. Słuchawki spoczywają w środku głośnikami do dołu, dzięki czemu wygodnie chwyta się je w palce. Ich pozycja jest doskonale przemyślana, bowiem są tak ułożone, że ich uchwyt idealnie pozwala wcisnąć je w uszy, bez rolowania czy zmiany ich pozycji. Po prostu podnosimy i wkładamy do ucha.

Przeczytaj też: Fresh and Rebel Twins 3 – wystrzałowe słuchawki bezprzewodowe (conowego.pl)

Dlaczego dla gracza

To co definiuje urządzenie gamingowe, to szereg cech i technologii, w które słuchawki muszą być wyposażone. Jedna z najważniejszych w tym wypadku to specjalna technologia szybkiego przesyłania danych, która sprawia, że opóźnienia dźwięku względem obrazu nie istnieją. Inaczej mówiąc, jeżeli ktoś strzeli w twoim kierunku, to często w innych słuchawkach TWS, w pierwszej kolejności zobaczymy efekt wizualny a zaraz potem usłyszymy dźwięk. Tak grać się nie da, bo reakcja musi być natychmiastowa. Dlatego ASUS ROG Cetra mają Gaming Mode, który aktywujemy, przyciskając dłużej palcem na prawym panelu dotykowym. Dodatkowo jak na prawdziwy gamingowy sprzęt przystało, słuchawki mają dyskretne podświetlenie LED. Sam wygląd, kolorystyka i design też nawiązują do serii ROG.

Technologia

W środku ASUS ROG Cetra zastosowano 10mm przetworniki, które generują bardzo bogate i dokładnie odwzorowane dźwięki. Muszę przyznać, że więcej na nich słuchałem muzyki niż grałem, ale właśnie dzięki temu mogłem dokładniej poznać ich brzmienie. Pasmo przenoszenia słuchawek mieści się w standardowych 20 ~ 20000 Hz, natomiast pasmo przenoszenia mikrofonu w 100 ~ 10000 Hz. Słuchawki emitują wielokanałowy dźwięk w systemie 7.1, co bardzo poprawia orientacje w terenie podczas grania. Możemy dokładnie usłyszeć z którego kierunku zbliża się wróg, nadlatuje samolot czy nadjeżdża pojazd. Sam dźwięk oceniam bardzo wysoko, słuchawki grają czysto i bardzo głośno. Bardzo na plus zaskoczyły mnie basy, które grają mocno, soczyście i bardzo sprężyście. W aplikacji mobilnej Armoury Crate znajdziemy dodatkowe ustawienia jak korektor dźwięku i wiele innych.

Wyciszenie

ASUS ROG Cetra zostały dodatkowo wyposażone w aktywną redukcję szumów, którą aktywuje się stukając dwukrotnie w lewą słuchawkę. ANC działa poprawnie, choć oczekiwałem kompletnego odcięcia. Jednak system działa na tyle dobrze, że jadąc metrem, samochodem lub autobusem nie będą nam przeszkadzały hałasy zewnętrzne. A jeżeli będzie wyjątkowo głośno, to wystarczy podkręcić głośność :). Do pełni szczęścia zabrakło mi ENC, czyli aktywnej redukcji dla mikrofonów.

Przeczytaj też: Soundcore Liberty 3 Pro – Flagowe słuchawki TWS z ANC (conowego.pl)

Podsumujmy…

ASUS ROG Cetra są najlepszymi słuchawkami TWS dla graczy. Choć nie są idealne, to oferują obecnie najwięcej w segmencie gamingowych słuchawek dokanałowych. Wyróżniają się typowym dla ROG designem, są lekkie i wygodne, mają podświetlenie LED, pracują od 5 do 27 godzin na baterii i mają klasę wodoodporności IPX4. Ich najważniejszą cechą, którą doceni każdy gracz, jest technologia szybkiego przesyłania dźwięku Gaming Mode, oraz system ANC.

Specyfikacja ASUS ROG Cetra True Wireless

 • Łączność: True Wireless (bezprzewodowe)
 • Budowa słuchawek: dokanałowe
 • System audio: Stereo 2.0, wielokanałowy 7.1
 • Redukcja hałasu: ANC
 • Średnica membrany: 10 mm
 • Pasmo przenoszenia słuchawek: 20 ~ 20000 Hz
 • Impedancja słuchawek: 32 Om
 • Charakterystyka mikrofonu: Dookólny
 • Pasmo przenoszenia mikrofonu: 100 ~ 10000 Hz
 • Czułość mikrofonu: -38 dB
 • Czas ładowania: 10 min ładowania = 1,5h pracy, maksymalny czas pracy do 5,5 h do 27 h (przy użyciu etui ładującego)
 • Kompatybilność: Android, Windows, Mac OS, iOS, Nintendo Switch
 • Wodoszczelność: IPX4
 • Wsparcie kodeków: SBC i AAC
 • Sterowanie dotykowe
 • Waga: 5 g (jedna słuchawka), 42 g (etui)
 • Cena: 649 zł
ZaletyWady
Nowoczesny, agresywny designBrak redukcji szumów mikrofonu (ENC)
Podświetlenie LED
Gaming Mode – bardzo dobry dźwięk, bez opóźnień
Mięsiste i dynamiczne basy
Szybkie i bezprzewodowe ładowanie