Chiny będą chronić Ziemię przed zagrożeniami z kosmosu

Jak podaje serwis Global Times, Chiny rozpoczęły budowę nowego obiektu obserwacyjnego, penetrującego przestrzeń kosmiczną, który ma wzmocnić obronę planetarną.

Według zapewnień chińskich władz ochroni on naszą planetę przed kosmicznymi odłamkami skał. Może być uzupełnieniem innych programów tego typu, jak choćby test technologii NASA zapobiegającej kolizjom Double Asteroid Redirection Test (DART).

Obiekt wykrywający asteroidy zagrażające Ziemi, nosi roboczą nazwę China Fuyan i zostanie zbudowany w południowo-zachodniej gminie Chongqing.  Będzie wyposażony w ponad 20 anten, z których każda będzie miała średnicę od 25 do 30 metrów.

Będą one działać jednocześnie, aby prowadzić obserwacje asteroid w wysokiej rozdzielczości w promieniu 150 milionów kilometrów od Ziemi. Według Global Times będzie to najdalej sięgający system radarowy na świecie.

Prezes Pekińskiego Instytutu Technologii, powiedział, że budowa Fuyan zwiększy możliwości kraju w zakresie obrony. A także wykrywania zagrożeń Ziemi pochodzących z przestrzeni kosmicznej. Pomoże także badać potencjalnie nadające się do zamieszkania egzoplanety i asteroidy.

Będzie to pierwszy radar dalekiego zasięgu z możliwością obrazowania 3D i dynamicznego monitorowania oraz aktywnej obserwacji obiektów kosmicznych w całym wewnętrznym Układzie Słonecznym.

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) zyskała na znaczeniu w ostatnich latach. Dostarczyła na początku tego roku pierwszy dowód obecności wody na powierzchni Księżyca. Niedawno ogłosił również, że opracowuje reaktor jądrowy dla Księżyca, który jest sto razy mocniejszy niż podobny model zaprojektowany przez NASA.   

Czytaj także: USA i Chiny przenoszą rywalizację w kosmos