Targi IFA 2022 w Berlinie – byliśmy, widzieliśmy, dotknęliśmy najnowszych gadżetów, urządzeń i pojazdów.

To właśnie w Berlinie odbywają się co roku największe targi elektroniki użytkowej i sprzętu AGD na świecie. To tam wystawiają się i pokazują swoje najnowsze produkty producenci z całego świata, zarówno ci najwięksi, jak i ci najmniejsi. Od gigantycznego Googla po kilkuosobowy startup ze Szwecji. Specjalnie dla Was zrobiliśmy 80 tysięcy kroków, żeby prześledzić najnowsze premiery, trendy i innowacje tego roku.

Międzynarodowe targi IFA od wielu lat regularnie odbywają się od 1924 roku. W 1930 targi otwierał sam Albert Einstein, a przez kolejne lata właśnie w tym, legendarnym miejscu świat poznawał kolejne przełomowe wynalazki. Pięć lat później firma AEG przedstawiła pierwszy magnetofon szpulowy, tam pokazano pierwsze odbiorniki TV, których produkcję pokrzyżowała II Wojna Światowa. To tam Philips pokazał swój pierwszy odtwarzacz kasetowy Philips EL3300. Wszyscy najwięksi producenci telewizorów, telefonów, komputerów oraz sprzętu AGD przedstawiali swoje premiery właśnie w Berlinie. Niestety, pandemia COVID 19 sprawiła, że targi praktycznie przestały istnieć na dwa lata. Ale w tym roku ruszyły pełną parą.

Fitbit

Krok w przód czy krok w tył?

Z pewnością jesteście ciekawi czy w tym roku na IFA pojawiły się jakieś przełomowe produkty, rozwiązania czy usługi. Postęp technologiczny w niedużym stopniu jest i pokazali to ci najbardziej liczący się i wpływowi producenci, ale ja bym to nazwał ewolucją, a nie rewolucją. Dlatego, że nikt mnie nie zaskoczył jakimś innowacyjnym pomysłem. Na targach było widać, że jest to powrót do normalności, ale ewidentnie było też widać, że firmy nie miały lekko w czasach pandemii i że nie inwestowali w nowe rozwiązania, ale bardziej skupili się na przetrwaniu. Na szczęście kilka marek, może mnie nie zaskoczyło, ale zrobiło krok do przodu.

Mapa terenu IFA

Otwarte dla każdego

Targi IFA 2022 trwają od 2-6 września i zwykle pierwszego dnia są dostępne tylko dla mediów, a kolejne dni są otwarte dla wszystkich chętnych. Na ogromnej przestrzeni przypominającej małe miasteczko znajdują się trzypiętrowe hale wystawowe, punkty gastronomiczne i ogromny zielony ogród pod chmurką, w którym można odpocząć po wielu godzinach biegania w hałasie. Może nie jest to impreza, którą poleciłbym całym rodzinom, ale spotkałem wiele osób z Polski, którzy przyjechali sami, ze znajomymi, ale też z całą rodziną. Jednak zdecydowanie najczęściej IFA odwiedzają fani nowych technologii. W jeden albo dwa dni można nadrobić zaległości technologiczne z kilku lat.

Haier

Nurt przewodni

Wśród miliona totalnie różnych produktów dość mocno było wyczuwalnych kilka trendów. Pierwszy, najważniejszy to energooszczędność. Wszyscy poczuliśmy podwyżki energii, ale producenci bardzo szybko odpowiedzieli na nasze potrzeby. Na bardzo wielu stoiskach był to temat numer jeden. Kolejny temat to Smart Home, czyli inteligentny dom. Wysyp produktów, które pojawiły się w tym temacie jest ogromny. Kolejną grupą produktów, o których było głośno były telewizory, których było mnóstwo. No i oczywiście wszelkiego rodzaju AGD, małe i duże, producentów, których w Europie nie znamy.

Jabra

Ciekawostki

Jak zwykle szukałem urządzeń, które byłyby w jakikolwiek sposób zaskakujące i udało mi się kilka namierzyć. Znalazłem duże, nauszne słuchawki bezprzewodowe z ANC z ładowaniem solarnym. Na obręczy zamontowano panel słoneczny, który ładuje słuchawki nie tylko przy mocnym słońcu, ale też przy jasnym świetle żarówki. Małe, dokanałowe słuchawki mają panel solarny wbudowany w etui ładujące. Widziałem też oczyszczacz powietrza ukryty w wiszącej lampie, co uważam za super pomysł. Wiem, że wydajność takiego urządzenia jest nieduża, ale to zawsze lepiej niż brak oczyszczacza. Asus i Lenovo zaprezentowały laptopa ze zginanym ekranem. Złożony w literę L na górze ma wyświetlacz a na dole dokładaną klawiaturę na Bluetooth. Po rozłożeniu powierzchnia ekranu jest 2x większa a klawiaturę kładziemy na biurku. Firma TCL pokazała przezroczysty TV, który widziałem już kilka lat temu na targach, ale żaden inny producent nie podchwycił tematu w tym roku. LG zaprezentował największe na świecie TV 4K i 8K oraz zginane matryce, które mogą zmieniać kształt na proste i z powrotem. Firma Haier będąc głównym sponsorem IFA 2022 miała jedną, całą halę dla siebie, na której pokazała najnowszej generacji, o niemal kosmicznej technologii pralki, lodówki, piekarniki i cała masę mniejszych AGD. Wśród producentów słuchawek na wyróżnienie zasługuje JABRA, która pokazała całe bogate portfolio słuchawek. Znalazłem też kapsułę do suszenia mokrych psów i kotów oraz całą masę inteligentnych doniczek do roślin. Donice te mają różne funkcję, min, nawilżają glebę, kontrolują temperaturę, dobierają odpowiednie oświetlenie LED i ładnie wyglądają. Wbrew trendom metaverse bardzo mało było na targach VRu. Udało mi się namierzyć VRdirect i dwie inne firmy, które wykorzystują VR w swoich usługach i rozwiązaniach i to tyle w temacie. Miłą niespodzianką było zaprezentowanie rzutnika multimedialnego krótkiego rzutu przez firmę Leica. Ponadto widziałem dużo akcesoriów dla zwierząt jak np. obroże z GPS, ale też zwierzaki roboty jak psy i koty w postaci pupili do przytulania z funkcją monitorowania domu lub dzieci.

Czego brakowało

Zabrakło mi rozwiązań przełomowych, oryginalnych, których wcześniej nie widziałem. To z tego słynie IFA, ale rozumiemy wszyscy jak bardzo pandemia wpłynęła na portfele nasze i naszych przedsiębiorstw. Bardzo mało było pojazdów elektrycznych takich jak rowery, deskorolki, hulajnogi czy samochody. Udało mi się znaleźć zaledwie kilku producentów z każdego rodzaju. Nikt nie pokazał telewizora, który miałby rozdzielczość wyższą niż 8K. Okazało się, że wyścig trzeba zatrzymać, bo aktualnie nie potrafimy wykorzystać w pełni nawet 4K. Zabrakło premier telefonów i komputerów, które wytyczałyby jakieś nowe kierunki i trendy. Wiele firm pokazało produkty, które wyglądały jak żywcem wyjęte z lat 90tych. Blaupunkt, AIWA i jeszcze kilka innych pokazało urządzenia, które nie wyglądały jak modne dziś vintage, ale jak stare i tandetnie wykonane radyjka, wieże stereo czy radia samochodowe… Ale mocno wierze w to, że za rok na targach IFA 2023 zobaczymy dużo więcej innowacji, oryginalnych pomysłów i postępu technologicznego. Na imprezie pojawił się też cosplay, ale były to pojedyncze osoby. W tym roku targi traktujemy jako powrót do normalności.