Meandry IT Nieobliczalny i krnąbrny tablet

Gdyby szukać produktu, który narobił najwięcej zamieszania w branży IT, to niewątpliwie jednym z nich, jeśli nie najważniejszym, był tablet. Pojawił się nieoczekiwanie i gdy nikt nie wróżył mu sukcesu błyskawicznie zdominował rynek, a gdy eksperci uznali, że tak już pozostanie – popyt na tablety spadł szybciej, niż się pojawił. Teraz, gdy świat o nich zapomniał, ich popularność znowu zaczęła nieoczekiwanie rosnąć.

Tablet w najbardziej znanej postaci pojawił się na początku minionego już dziesięciolecia, a w zasadzie wdarł się przebojem tablet. I choć pojawił się i zniknął, to zostawił po sobie nieodwracalne piętno. Spowodował bowiem spadek sprzedaży notebooków, wygaśnięcie praktycznie zainteresowania netbookami, a następnie przyczynił się do popularyzacji rozwiązań hybrydowych. A gdy użytkownicy odwrócili się od tabletów i dostawcy radykalnie zmniejszyli ich produkcję, fabryki pamięci zostały z gigantycznymi zapasami niesprzedanych kości, dzięki czemu ich ceny spadły. Dzięki temu z kolei potaniały dyski SSD oraz wróciła moda na dużo RAM-u.

Moda na tablety trwała zaledwie kilka lat, ale produkt ten miał znaczny wpływ na rozwój i kształt rynku komputerowego. Tablet błyskawicznie stał się bardzo popularny, stał się częściowo alternatywą dla notebooków, a na pewno dla netbooków przyczyniając się do spadku sprzedaży tych pierwszych i praktycznie wymarcia drugich. Po czym niemal zniknął ale na tym nie kończy się historia zamieszania, jakie wprowadził do świata IT. To tablet przetarł ścieżki notebookom hybrydowym. To nagły spadek popytu na tablety spowodował gigantyczną nadprodukcję kości pamięci, w konsekwencji czego spadły ceny zarówno RAM jak i SSD.

Dlaczego tablety zyskały popularność? Powodów było kilka. Był on swoistym ogniwem pośrednim między dobrze znanymi notebookami, a będącymi jeszcze w początkowej fazie rozwoju smartfonami. Był również postrzegany jako alternatywa dla typowego notebooka – nie każdy przecież potrzebował „pełnokrwistego” komputera o dużej mocy obliczeniowej. Pamiętać należy, że wówczas już coraz więcej aplikacji można było uruchamiać bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej.

Dlaczego tablety się nie przyjęły? Wiele wskazuje na to, że użytkownicy zniechęcili się do nich za sprawą dość wysokiej awaryjności konstrukcji lokalnych dostawców, którzy kusili niską ceną produktu. Okazało się, że gwarantujące wysoką jakość i funkcjonalność urządzenia markowe kosztują nie mniej, niż coraz lepsze notebooki, których ceny jednocześnie spadały.  Ponadto tablety były wypierane przez coraz bardziej funkcjonalne smartfony.

Jak dokładnie wyglądała produktu, który ryzykownie można nazwać bękartem w rodzinie komputerów? Zapraszamy do lektury artykułu pt. Tablet po wakacjach.

https://conowego.pl/home/tablet-po-wakacjach-100959https://conowego.pl/home/tablet-po-wakacjach-100959