Stadion z kontenerów gotowy na mistrzostwa

W Doha powstał przeznaczony na najbliższe mistrzostwa świata w piłce nożnej Stadion 974. Zaprojektowany przez hiszpańskich architektów, charakteryzuje się niecodziennymi materiałami, z których został wykonany. Oprócz zwykłej modułowej stali składa się z kontenerów transportowych.

Budowa, wcześniej znana jako Ras Abu Aboud Stadium, będzie pierwszym całkowicie demontowalnym stadionem w historii Mistrzostw Świata.

Jego nazwa pochodzi od krajowego numeru kierunkowego Kataru i liczby kontenerów oceanicznych, które zostały wykorzystane do jego budowy. Katar uznał Stadion 974 za pionierski przykład zrównoważonego rozwoju dużych imprez.

Zbudowany głównie z materiałów pochodzących z recyklingu lub nadających się do recyklingu, zostanie rozebrany i przeniesiony po zakończeniu mistrzostw.

Od dnia otwarcia mundialu – 21 listopada, do finału – 18 grudnia 2022 roku na różnych stadionach, w tym na Stadionie 974, zostaną rozegrane 64 mecze z udziałem 32 drużyn narodowych.

Według Bodour Al-Meer, szefa zrównoważonego rozwoju w katarskim komitecie organizacyjnym, Supreme Committee for Delivery & Legacy, kraj ten dąży do osiągnięcia równowagi między rozwojem a ochroną środowiska.

„Katar jest małym i szybko rozwijającym się krajem. Organizacja Mistrzostw Świata przyspieszyła nasze narodowe plany rozwoju” – powiedział Al-Meer na niedawnej wirtualnej konferencji na temat „regeneracyjnych wydarzeń sportowych”.

„Naszą wizją dla naszego kraju jest harmonia między wzrostem gospodarczym, rozwojem społecznym i ochroną środowiska. Sekcja środowiskowa strategii zrównoważonego rozwoju FIFA World Cup Qatar 2022 jest idealnie dopasowana do naszych celów krajowych”.

Czytaj także: Gdzie oglądać Mistrzostwa Świata w Katarze?