Wiemy który system jest najbezpieczniejszy!

Między użytkownikami komputerów od lat trwa zażarta dyskusja – który z systemów operacyjnych jest najbezpieczniejszy. Windows? Linux? A może macOS? Przeprowadzone zostały badania, które w jednoznaczny sposób wskazują na zwycięzcę tej rywalizacji. Czy są zaskakujące?

macOS zostawia rywali w tyle!

Elastic Security Labs opublikowało właśnie dość istotny raport, z którego wynika, że macOS jest najmniej zawirusowanym systemem dla komputerów. W zestawieniu wzięto pod uwagę również Windowsa i Linuxa. Nie pojawił się natomiast zyskujący coraz bardziej na popularności Chrome OS, który największe triumfy święci za Oceanem. Jakie wnioski można wyciągnąć ze wspomnianego porównania?

W 2022 roku 54,4% wszystkich infekcji złośliwym oprogramowaniem wykryto na pokładzie komputerów, na których korzystano z systemu Windows. Trudno się jednak temu dziwić. System z Redmond jest bowiem najpopularniejszy z całej trójki. Nieco lepiej wypada Linux – w jego przypadku wykryto 39,4% zakażeń wirusami i innymi niebezpiecznymi „robakami”. Najlepiej w zestawieniu wypada macOS – oprogramowanie od Apple to zaledwie 6,2% wykrytych infekcji.

Czytaj też: Synology DS923+ – kompaktowo, na bogato!

Wyniki raportu nie zaskakują. Osobiście nie dziwi mnie to, że macOS zwyciężył w zestawieniu. Oprogramowanie bowiem wykorzystywane jest głownie przez profesjonalistów, którzy przywiązują uwagę do swojej aktywności w sieci. Poza tym ze wszystkich uwzględnionych systemów jest on najmniej popularny i również z tego powodu mógł osiągnąć tak korzystny wynik. A jakiego systemu Wy korzystacie na co dzień?

Grafika tytułowa: Bram Naus / Unsplash