Stop robotom zabójcom!

Boston Dynamics wraz z pięcioma innymi firmami zajmującymi się robotyką podpisało list otwarty, w którym zobowiązują się do nieuzbrajania robotów ogólnego przeznaczenia.

Sześć wiodących firm technologicznych — w tym Agility Robotics, ANYbotics, Clearpath Robotics, Open Robotics i Unitree — twierdzi, że zaawansowane roboty mogą przynieść ogromne korzyści w naszej pracy i życiu domowym. Mogą być również wykorzystywane do nikczemnych celów.

„Niewiarygodne osoby mogą wykorzystać je do naruszania praw obywatelskich lub do grożenia, krzywdzenia lub zastraszania innych” – oświadczają firmy.

„Uważamy, że dodawanie broni do robotów, które są zdalnie lub autonomicznie obsługiwane, szeroko dostępne dla społeczeństwa i zdolne do nawigacji do wcześniej niedostępnych miejsc, w których żyją i pracują ludzie, rodzi nowe ryzyko szkód i poważne problemy etyczne” – dodają.

Według strony internetowej Boston Dynamics, policja i straż pożarna używają robota Spot, podobnego do psa, do oceny ryzykownych sytuacji. Firma twierdzi, że Spot nie jest przeznaczony do nadzoru ani zastępowania funkcjonariuszy policji.

Na całym świecie coraz częściej pojawiają się wezwania do ograniczenia stosowania autonomicznych systemów uzbrojenia, które działają samodzielnie i nie wymagają udziału człowieka. Kampania Stop Killer Robots mówi, że prawie 100 krajów i większość ludzi sprzeciwia się autonomicznej broni.

Na spotkaniu Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie niektórych broni konwencjonalnych w zeszłym roku nie udało się osiągnąć konsensusu w sprawie stosowania tak zwanych robotów-zabójców. Częściowo z powodu sprzeciwu ze strony krajów pracujących nad takimi technologiami, w tym USA, Wielkiej Brytanii i Rosji.

Czytaj także: Psy-roboty będą służyć w Siłach Kosmicznych