Znaleziono szczątki wieloryba sprzed 41 mln lat!

Wieloryb okazał się nowym gatunkiem i został nazwany Tutcetus rayanensis, między innymi na cześć egipskiego faraona Tutenchamona.

Badanie było prowadzone przez paleontologów z Uniwersytetu Amerykańskiego w Kairze na terenie „Doliny Wielorybów”, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zwierzę miało około 2,5 metra długości i ważyło 187 kilogramów. Jak przekazano, jest najmniejszym gatunkiem znalezionym do tej pory wśród bazylozaurów – najstarszych znanych wielorybów żyjących wyłącznie w wodzie. – czytamy na portalu.

Hesham Sallam lider zespołu badawczego podkreślił, że jest to „niezwykłe odkrycie, które jednocześnie dokumentuje jedną z pierwszych faz przejścia do całkowicie wodnego stylu życia” przez wieloryby. 

Basilozaury „rozwinęły cechy podobne do ryb, takie jak opływowe ciało, mocny ogon, płetwy i płetwa ogonowa”. 

Ostatnie tylne kończyny były wystarczająco widoczne, aby można je było rozpoznać jako „odnóża”, które nie były używane do chodzenia, ale prawdopodobnie do krycia – powiedział Sallam. 

Teren, na którym przeprowadzono badania położona jest 150 km od Kairu. Jest to teren bogaty pod względem archeologicznym. Do tej pory naukowcom udało się już odkryć setki skamieniałości najstarszych form wielorybów.

Czytaj też: Kiedy pojawiły się geny odpowiedzialne za naukę?

Źródło: rmf24.pl

Grafika tytułowa: Todd Cravens / Unsplash