OPPO Pad Air – do pracy i do zabawy

Tablety to sprzęt, którego losy na rynku urządzeń mobilnych są bardzo zmienne. Ostatni szczyt zainteresowania nimi przypadł na okres pandemii – kiedy to większość z nas zmuszona była pracować bądź uczyć się z domu. Zagrożenie minęło, a zapotrzebowanie na tablety zaczęło ponownie spadać. Nie zraziło to jednak producentów, którzy sukcesywnie rozbudowują swoje portfolio o nowe modele. Jednym z nich jest OPPO Pad Air. Czy to sprzęt, który może posłużyć nam zarówno do pracy, jak i do konsumpcji multimediów po godzinach? Postanowiłem to sprawdzić!

Ekran

OPPO Pad Air wyposażony został w ekran o przekątnej 10,36″ pracujący w rozdzielczości 1200 x 2000 px. Warto wspomnieć o tym, że mamy do czynienia z matrycą IPS o odświeżaniu 60 Hz. Co prawda nie jest to matryca AMOLED, ale i tak kąty widzenia są zadowalające. Jak przystało na tablet, powinniśmy zapomnieć o możliwości obsługi urządzenia jedną ręką. Sporych rozmiarów ekran pozwoli nam jednak na korzystanie z testowanego urządzenia zarówno w charakterze domowego centrum multimedialnego, jak i narzędzia codziennej pracy (po podpięciu do niego myszki i klawiatury – gdyż te nie znajdują się w zestawie z tabletem).

Kamerka dedykowana rozmowom wideo, jak i wykonywaniu selfie została umieszczona w typowym dla tabletów miejscu. Nie jest to rozwiązanie z najwyższej półki – charakteryzuje ją rozdzielczość 5 MP i możliwość nagrywania wideo Full HD. Możecie być jednak pewni, że zarówno w trakcie prowadzenia rozmów czy wykonywania zdjęć sprawdzi się naprawdę wzorowo. Co ciekawe – tablet nie został wyposażony w czytnik linii papilarnych. W kwestii zabezpieczeń będziemy więc skazani na inne rozwiązania, jak chociażby kod PIN.

Wydajność

OPPO w przypadku testowanego przez nas tabletu postawiło na procesor Qualcomm Snapdragon 680 wspierany przez 4 GB pamięci RAM i 128 GB przestrzeni na nasze dane. Taki zestaw powinien sprawdzić się doskonale w podstawowych zadaniach. Wydajność jest zadowalająca w praktycznie każdej sytuacji i ciężko o jakieś lagi czy przycięcia. Na pokładzie nowości ze spokojem uruchomimy najpopularniejsze gry mobilne, odpalimy aplikacje serwisów streamingowych, czy też skorzystamy z pakietu Microsoft Office. Obecność Sklepu Play na pokładzie zapewnia nam praktycznie nieograniczony dostęp do gier i aplikacji.

Tablet OPPO Pad Air wyposażony został w złącze USB-C. Zabrakło natomiast złącza słuchawkowego – w tej kwestii musimy zastosować odpowiednią przejściówkę, bądź bazować na technologii Bluetooth. Ciekawostką jest obecność wysokiej klasy głośników. Zapewnią nam one wysoką jakość odtwarzanego dźwięku między innymi dzięki wsparciu dla technologii Dolby Atmos. Całość pracuje pod kontrolą Androida 12 wzbogaconego nakładką ColorOS.

Zawartość pudełka, akcesoria i jakość wykonania

Zawartość pudełka to przede wszystkim tablet. Oprócz niego producent dodaje do zestawu kabel USB-C oraz kostkę ładowania (co jest ewenementem, gdyż producenci urządzeń mobilnych coraz częściej rezygnują z dokładania tego akcesorium do zestawu). Tablet jest świetnie wykonany. Choć w jego przypadku dominuje tworzywo sztuczne, to nie ma ty miejsca na kiepskie spasowanie. Urządzenie nie skrzypi pod naciskiem palców. Można więc odnieść wrażenie, że mamy do czynienia ze sprzętem droższym, niż faktycznie jest. Tablet powinien dobrze znosić trudy codziennego użytkowania.

Funkcje multimedialne i fotograficzne

OPPO Pad Air z powodzeniem może być używany w charakterze domowego centrum multimedialnego. Za jego pośrednictwem komfortowo będziemy oglądać rozmaite materiały wideo. Tablet bez problemów radzi sobie z dostępnymi w Sklepie Play aplikacjami do streamingu wideo, takimi jak YouTube, Netflix, HBO GO czy Amazon Prime Video. Testowane urządzenie świetnie sprawdzi się także jako odtwarzacz muzyki. Po odpaleniu Tidala, Spotify czy YouTube Music możemy korzystać z wbudowanych głośników, bądź też podłączyć do tabletu nasze ulubione słuchawki Bluetooth.

Funkcje fotograficzne w przypadku tabletu OPPO nie powalają na kolana – tablet posłuży nam głównie do wykonywania zdjęć dokumentów bądź prostych fotografii, które będziemy chcieli wysłać jako załącznik w wiadomości e-mail. Producent postawił na matrycę o rozdzielczości 8 MP, nagrywającą wideo w rozdzielczości Full HD. Nie oszukujmy się jednak – zazwyczaj to nie tablet służy nam na co dzień do wykonywania wysokiej jakości zdjęć. OPPO Pad Air nie zasługuje więc na ruganie na tym polu.

Wrażenia z użytkowania. Czas pracy między ładowaniami

OPPO Pad Air bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. To naprawdę solidny tablet – mimo jego stosunkowo niskiej ceny. Powinien trafić w gusta osób, które szukają dobrze wykonanego domowego centrum rozrywki. Owo urządzenie posłuży nam zarówno do wygodnego konsumowania treści multimedialnych, jak i do przejrzenia wiadomości z kraju i świata przy porannej kawie.

Ze względu na dostępność popularnych aplikacji – pakietów biurowych czy rozwiązań dedykowanych wideokonferencjom – urządzenie doskonale sprawdzi się również w charakterze narzędzia pracy. Dzięki niemu możemy edytować dokumenty, pisać maile, czy też przeprowadzać rozmowy ze współpracownikami, przełożonymi i klientami.

Bateria o pojemności 7100 mAh pozwala na komfortowe korzystanie z tabletu w rozmaitych zastosowaniach przez jeden dzień (lub gdy nie korzystamy z niego intensywnie – nawet przez dwa dni). Minusem testowanego tabletu jest natomiast to, że oferuje wsparcie dla ładowania zaledwie 18-watowego, przez co uzupełnianie energii może nieco potrwać.

Podsumowując…

Jeśli szukacie dobrego, taniego tabletu, który sprawdzi się w podstawowych zastosowaniach – OPPO Pad Air spełni Wasze oczekiwania. Za 999 złotych otrzymujemy bowiem urządzenie dobrze wyposażone i nieźle wykonane, które dzielnie posłuży zarówno do pracy, przeglądania Internetu i mediów społecznościowych czy też do konsumpcji multimediów i grania w mniej wymagające gry. Decydując się na zakup tego modelu OPPO z pewnością będziecie zadowoleni.

Grafika tytułowa: OPPO