Kiedy pojawiły się geny odpowiedzialne za naukę?

Naukowcy odkryli, że geny związane ze złożonymi zachowaniami, takimi właśnie jak uczenie się, pojawiły się mniej więcej 650 mln lat temu. 

Nowego odkrycia dokonali naukowcy z dwóch uniwersytetów w Leicester (Wielka Brytania) i Fryburgu (Szwajcaria) a opisali na łamach „Nature Communications”.  

Geny to podstawowe jednostki dziedziczenia i informacji genetycznej w organizmach żywych, włączając w to ludzi, zwierzęta, rośliny oraz mikroorganizmy. Są to sekwencje DNA (kwasu deoksyrybonukleinowego), które zawierają instrukcje niezbędne do syntezy białek oraz regulacji różnych procesów biologicznych w organizmach.

Geny decydują także o cechach dziedziczonych z pokolenia na pokolenie, takich jak kolor oczu, grupa krwi, predyspozycje do chorób, a także wiele innych cech fizycznych i biochemicznych.

Od dawna wiemy, że serotonina, dopamina i adrenalina działają jako neuroprzekaźniki w układzie nerwowym, odgrywając dużą rolę w złożonych zachowaniach i funkcjach, takich jak uczenie się i pamięć, a także w takich procesach jak sen i odżywianie się – opisał kierownik zespołu Roberto Feuda, cytowany na portalu.

Według Roberto Feuda mniej wiadomo było do tej pory o pochodzeniu genów wymaganych do regulowania tych neuroprzekaźników.

Zespół zastosował metody obliczeniowe do wyznaczenia historii ewolucyjnej tych genów. Zdaniem badaczy większość genów zaangażowanych w wytwarzanie i regulowanie działania neuroprzekaźników pojawiła się u zwierząt dwubocznych symetrycznie. Zwierzęta te wyewoluowały w prekambrze, a ich dynamiczny rozwój nastąpił w epoce kambru, Doszło wówczas do tzw. eksplozji kambryjskiej (540–510 mln lat temu), kiedy wyłoniło się wiele istniejących do dzisiaj typów zwierząt – czytamy także.

Zdaniem naukowców geny związane właśnie z neuroprzekaźnikami mogły odegrać dużą rolę w szybkim zróżnicowaniu się gatunków zwierząt w trakcie eksplozji kambryjskiej.

Czytaj też: Nowe zastosowanie AI w medycynie!

Źródło: termedia.pl

Grafika tytułowa: Sangharsh Lohakare / Unsplash