Polska mistrzem marsjańskich łazików

Studenci z AGH ponownie zwyciężyli w międzynarodowych zawodach marsjańskich łazików. W finale European Rover Challenge 2023 wzięło udział 25 najlepszych na świecie drużyn akademickich z prawie wszystkich kontynentów.

Podczas IX edycji European Rover Challenge w Kielcach na specjalnie zaprojektowanym torze marsjańskim rywalizowało 25 drużyn z 12 krajów.

Po zaciekłej rywalizacji na największym na świecie, sztucznym torze marsjańskim, pierwszą kosmiczną drużyną został zespół AGH Space Systems, który najlepiej sprostał wyśrubowanym wymaganiom jury. Drugie i trzecie miejsce przypadły szwajcarskim drużynom FHNW Rover Team oraz EPFL Xplore – czytamy na portalu.

Należy jednocześnie dodać, że tegoroczna edycja odbyła się w dwóch formułach, część rywalizowała stacjonarnie, a niewielka grupa łącząc się zdalnie z różnych krajów.

Najtrudniejsza była konkurencja „Science”. W tym roku po raz pierwszy od łazików wymagano wiertła, które ma pobrać próbkę na głębokości około 30 cm. Następnie tą próbkę trzeba zważyć. Do tego dochodzi obecność drona. Do łazików trzeba przyporządkować odpowiednie lądowisko, aby w trakcie zadania wystartować dronem z naszego robota. Zrobić zdjęcie z nieosiągalnego dla łazika miejsca i wylądować z powrotem na łaziku. Te nowości były dla nas najcięższe, ale daliśmy radę – podkreślił student AGH.

Oprócz zawodów łazików marsjańskich odbyły się także spotkania m.in. z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim,  Lesa Johnsonem, fizykiem, inżyniera NASA, Sheli Brunswick, dyrektorką operacyjną Space Foundation, Alessandro Golkarem, specjalistą od Nanosatelitów i Konstelacji Satelitarnych oraz profesorem na Uniwersytecie Technicznym w Monachium, a także z James’em Skinnerem, geologiem NASA, tworzącego mapy innych planet.  

European Rover Challenge odbywa się pod stałym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Polskiej Agencji Kosmicznej.

Źródło: telepolis.pl polskieradio24.pl, pap

Czytaj też: Zjednoczone Emiraty Arabskie dołączają do wyścigu o Księżyc!

Grafika tytułowa: WikiImages / Pixabay