Apple udostępnia nowe wersje systemów!

Apple w ubiegłym tygodniu zaprezentowało nam swoje nowe urządzenia – smartfony z rodziny iPhone 15 oraz zegarki Apple Watch. Nie doczekaliśmy się jeszcze jednak udostępnienia kolejnych wersji oprogramowania od koncernu z Cupertino. Dziś Amerykanie udostępnili natomiast nowe wersje iOS oraz watchOS oraz system dedykowany tabletom – iPadOS. Na nową wersję macOS przyjdzie nam jednak poczekać jeszcze kilka dni. Co warto wiedzieć o najbardziej wyczekiwanych nowościach – tych dla smartfonów oraz inteligentnych zegarków?

Nowości w iOS 17

Nowych funkcji doczekają się aplikacje Telefon, Wiadomości oraz FaceTime. W pierwszym przypadku wprowadzone zostaną tzw. „plakaty”, które pozwolą na wygodne personalizowanie kontaktów oraz estetyczne wyświetlanie wizytówek dzwoniących do nas osób. We wiadomościach pojawi się możliwość odpowiadania na konkretną chmurkę wiadomości poprzez jej przeciągnięcie. Poza tym wprowadzona zostanie transkrypcja wiadomości dźwiękowych dla osób niesłyszących. Na FaceTime zostawimy najbliższym krótkie wiadomości wideo.

Nowa wersja iOS to także funkcja Check In pozwalająca na śledzenie lokalizacji naszych bliskich – na przykład – podczas powrotów do domu. Aplikacja powiadomi nas chociażby wtedy, gdy dana osoba zatrzyma się na trasie (np. z powodu awarii samochodu). Apple pogrzebało trochę w emoji, które będą pełniły także funkcję naklejek. Poprawek doczeka się autokorekta. Usprawnione zostanie dyktowanie tekstu w trybie głosowym.

System iOS 17 to także ulepszony AirDrop pozwalający na wygodną wymianę kontaktów między użytkownikami iPhone. Pojawi się także aplikacja Journal pozwalająca na spersonalizowane i bezpieczne wyświetlanie ważnych dla nas wspomnień na podstawie naszych multimediów (swoisty wirtualny pamiętnik). Apple wprowadza także do iOS funkcję inteligentnego ekranu. Będzie on wyświetlał podstawowe powiadomienia podczas ładowania smartfona. Dzięki funkcji nigdy nie przeoczymy ważnych dla nas informacji.

Siri będziemy mogli teraz wywoływać samym słowem „Siri”. Poza tym Apple planuje zaimplementowanie w iOS 17 Map w trybie offline. To gratka dla wszystkich podróżujących pozostających często „poza zasięgiem”.

fot. Apple

Nowości w watchOS 10

Ciekawe nowości czekają na użytkowników zegarków od Apple – dzięki watchOS 10. Korzystanie z zegarków od Apple ma być jeszcze wygodniejsze! Przeprojektowane zostanie wiele aplikacji systemowych – by ich obsługa była jeszcze wygodniejsza i by korzystanie z nich było bardziej intuicyjne.

Warto wspomnieć również o tym, że Apple Watch będzie od aktualizacji watchOS 10 lepszym narzędziem dla rowerzystów. Dzięki lepszej współpracy na linii Apple Watch – iPhone, będziemy mogli wygodnie używać w charakterze swoistego komputera rowerowego. Dodatkowo Apple Watch będzie współpracował z licznymi rowerowymi akcesoriami Bluetooth.

Nowe oprogramowanie przyniesie również ciekawą funkcję dla cyfrowej korony. Na ekranie głównym będziemy mogli za jej pośrednictwem przewijać przydatne widżety przekazujące nam w wygodny sposób najważniejsze dla nas informacje. Praktyczne rozwiązanie, którego spodziewaliśmy się od jakiegoś czasu.

Na samym końcu warto wspomnieć o nowych tarczach – Paleta i Snoopy. Pozwolą one na jeszcze ciekawszą personalizację ekranu głównego.

fot. Apple

Nowości w iPadOS 17

Sporo ciekawych nowości zaprezentowano także dla iPadów. Tablety od Apple mają być nie tylko świetnymi kompanami podczas codziennej pracy, ale i pełnić funkcję domowego centrum multimedialnego. Właśnie dlatego Apple zdecydowało się na przeprojektowanie ekranu blokady. Ma on teraz dostarczać nam jeszcze więcej istotnych dla nas informacji. Poza tym będzie można go w jeszcze większym stopniu spersonalizować. Nowy iPadOS to również nowe, bardziej interaktywne widżety, dzięki którym już z ich poziomu wykonamy wiele ważnych dla nas akcji.

Wraz z iPadOS 17 na pokład naszych tabletów trafi aplikacja Zdrowie wraz ze wszystkimi rozwiązaniami serwowanymi nam na pokładzie naszych iPhone. Za jej pośrednictwem przejrzymy informacje medyczne i sportowe. Do oprogramowania od Apple trafi również możliwość uzupełniania pól w PDF-ach oraz nanoszenia na nie cyfrowego podpisu. Ponadto z takimi plikami będzie można pracować w trybie kooperacji – co ułatwi pracę zespołową.

Nowy iPadOS to również wiele rozwiązań wprost z iPhone – nowy AirDrop, Mapy w trybie off-line oraz wiele więcej.

Czytaj też: Smartfony z rodziny iPhone 15 zaprezentowane!

Czytaj też: Takie są nowe zegarki Apple!

Grafika tytułowa: