Zderzenie dwóch gwiazd wyzwoliło bardzo rzadki pierwiastek

Eksplozja sklasyfikowana przez naukowców jako GRB 230307A powstała w wyniku zderzenia gwiazd neutronowych. Astronomowie obserwowali całe zdarzenie jednocześnie przez kilka teleskopów.

Był to drugi najjaśniejszy rozbłysk gamma jaki został dostrzeżony przez naukowców w ciągu ponad 50 lat obserwacji. Trwał około 200 sekund. Eksplozja była obserwowana przez wiele teleskopów naziemnych i także przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Dzięki takiej współpracy naukowcom udało się zebrać bardzo dużo danych na temat samego zdarzenia jak i ustalić niezwykle rzadki pierwiastek, który powstał po tym zdarzeniu. Odkrycia naukowcy opublikowali w czasopiśmie „Nature”.

Udało im się ustalić, że mają do czynienia z nie byle jakim zderzeniem gwiazd. Okazało się właśnie, że była to kolizja dwóch gwiazd neutronowych. Dzięki wykorzystaniu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba udało im się również zidentyfikować po wybuchu bardzo rzadki na Ziemi pierwiastek – tellur.

Badacze sądzą, że inne cięższe od żelaza pierwiastki, takie jak jod czy tor, które są niezbędny do powstania i rozwoju życia, będą obecne w chmurze materii wyrzuconej podczas eksplozji. Chociaż od dawna uważano, że fuzje gwiazd neutronowych stanowią idealne „fabryki” do tworzenia niektórych rzadszych pierwiastków, znacznie cięższych od żelaza, dotychczas nie było solidnych dowodów. Aż do teraz – czytamy na portalu.

Naukowcy próbują teraz więcej się dowiedzieć na temat jak przebiega fuzja gwiazd neutronowych, a przede wszystkim w jaki sposób te potężne eksplozje doprowadzają do tworzenia się pierwiastków.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba był budowany w latach 2007-2021. A od lipca 2022 roku przesyła na Ziemie zdjęcia którymi zachwyca się cały świat nauki. Najnowsze zdjęcia obszaru NGC 346 z Małego Obłoku Magellana zrobiono z wykorzystaniem instrumentu MIRI zamontowanego na teleskopie, a wcześniej astronomowie udostępnili obraz tego zakątka wszechświata, które wykonano kamerą NIRCam.

Źródło: onet.pl

Czytaj też: Kolizja dwóch lodowych olbrzymów w kosmosie. Co z nich zostało?

Grafika tytułowa: Tell Death I’m Busy / Unsplash