Chińscy astronauci powrócili na Ziemię po półrocznej misji

Kapsuła z załogą misji Shenzhou-16 na pokładzie bezpiecznie wylądowała na pustyni Gobi. Trzech astronautów przebywało na stacji Tiangong przez 154 dni.

W trakcie swojej misji Jing Haipeng, Zhu Yangzhu i Gui Haichao przeprowadzili liczne eksperymenty medyczno-naukowe, a także odbyli nawet 8-godzinny spacer kosmiczny, zajmowali się uprawą warzyw czy prowadzili interaktywne wykłady dla uczniów na żywo. Było to już piąta wyprawa kosmonautów z państwa środka na stację kosmiczną.

Po przewiezieniu do Pekinu astronauci zostali odizolowani na okres rekonwalescencji. Przejdą również kompleksowe badania lekarskie i ocenę stanu zdrowia.

Na orbicie będzie nadal pracować załoga misji Shenzhou-17, która również składa się z trzech osób. Na stację przybyli kilka dni wcześniej bo 26 października i spędzą tam również pięć miesięcy. Załoga została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną za pomocą systemu nośnego Długi Marsz 2F. Start odbył się bez komplikacji, a załogowy statek kosmiczny oddzielił się od rakiety około 10 minut po starcie. W misji Shenzhou-17 biorą udział Tang Hongbo, Tang Shengjie i Jiang Xinlin, którzy zajmą się m.in. konserwacją i naprawą stacji Tiangong. Jest to wymagane ze względu na szkody wyrządzone przez śmieci kosmiczne – czytamy na portalu.

Stacja kosmiczna Tiangong została uruchomiona pod koniec 2022 roku. Obecnie Chińska stacja kosmiczna składa się z trzech modułów, a zgodnie z planami zostanie ona rozbudowana o kolejne trzy moduły. Ma ona stanowić alternatywę dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która niebawem zostanie wyłączona z użytkowania.

Chińska Akademia Techniki Kosmicznej (CAST) podczas międzynarodowej konferencji astronautycznej w Baku poinformowała także, że okres użytkowania stacji Tiangong będzie wynosił ponad 15 lat wobec wcześniej zapowiadanych 10 lat.

Źródło: space24.pl

Czytaj też: Chiny wysłały nową załogę na stację kosmiczną Tiangong

Grafika tytułowa: Edgar / Unsplash