Zarządzanie ruchem w kosmosie? Firma Parsons ma pomóc

Biuro ds. Handlu Kosmicznego NOAA wybrało firmę Parsons Corporation do opracowania kluczowych elementów swojego cywilnego systemu koordynacji ruchu kosmicznego.

Wartość kontraktu to 15,5 mln dolarów i dotyczy świadczenia usług integracji systemów i zarządzania chmurą dla systemu koordynacji ruchu w przestrzeni kosmicznej (TraCSS). Roczny kontrakt zawiera opcję przedłużenia o kolejny rok, co zwiększy jego łączną wartość do 26,9 mln dolarów.

W ramach umowy Parsons opracuje coś, co Biuro NOAA nazywa „szkieletem oprogramowania” dla TraCSS, obejmującym zarówno repozytorium OASIS zawierające dane dotyczące świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej, jak i warstwę aplikacji SKYLINE. Kontrakt obejmuje także cyberbezpieczeństwo, zarządzanie chmurą i administrację systemami.

Z niecierpliwością czekamy na wykorzystanie wiedzy Parsons w sektorze bezpieczeństwa narodowego i naszego doświadczenia operacyjnego w zakresie świadomości w dziedzinie przestrzeni kosmicznej, wspierającej bezpieczeństwo lotów wszystkich aktywnych satelitów na orbicie, aby wesprzeć Biuro ds. Handlu Kosmicznego, które przejmuje tę kluczową misję od Departamentu Obrony – powiedział Carey Smith, prezes i dyrektor naczelny Parsons, cytowany w komunikacie.

TraCSS będzie opracowywany etapowo, a wstępna zdolność operacyjna będzie gotowa do końca bieżącego roku.

Jesteśmy w trakcie tworzenia systemu koordynacji ruchu kosmicznego nowej generacji i będziemy w dużym stopniu polegać zarówno na partnerach handlowych w USA, jak i na naszych sojusznikach i przyjaciołach na całym świecie – powiedział w marcu podczas dyskusji panelowej w Satellite, Richard DalBello, dyrektor ds. Office of Space Commerce.

Biuro ds. Handlu Kosmicznego NOAA (OSC) jest główną jednostką koordynującą kwestie, programy i inicjatywy związane z komercyjną przestrzenią kosmiczną w ramach Departamentu Handlu. Jej misją jest tworzenie warunków dla wzrostu gospodarczego i postępu technologicznego amerykańskiego komercyjnego przemysłu kosmicznego. Zgodnie z dyrektywą nr 3 dotyczącą polityki kosmicznej OSC przejmuje od Departamentu Obrony odpowiedzialność za dostarczanie podstawowych danych SSA i usług STC komercyjnym i cywilnym operatorom kosmicznym.

Parsons to wiodący dostawca przełomowych technologii na rynkach bezpieczeństwa narodowego i globalnej infrastruktury, oferujący możliwości w zakresie cyberbezpieczeństwa i wywiadu, obrony kosmicznej i przeciwrakietowej, transportu, rekultywacji środowiska, rozwoju obszarów miejskich i ochrony infrastruktury krytycznej.

Źródło: spacenews.com/NOAA

Czytaj też: Pomyślny test indyjskiego samolotu kosmicznego

Grafika tytułowa: SpaceX / Unsplash