Zabezpieczony kwantowo smartfon – nie do zhakowania!

China Telecom i QuantumCTeck wprowadzają na rynek smartfon wyposażony w moduł szyfrujący z zabezpieczeniem kwantowym i specjalnie zbudowaną kartę SIM.

 Może ona szyfrować i odszyfrowywać połączenia głosowe w telefonie za pomocą dystrybucji klucza kwantowego.

Gigant telekomunikacyjny i startup QuantumCTeck w 2021 roku założyli spółkę joint venture. Chcą rozwijać komunikację opartą na kwantach i wprowadzać na rynek pionierskie know-how.

Chińscy naukowcy, z których niektórzy byli częścią zespołu założycielskiego QuantumCTeck, przetestowali dystrybucję klucza kwantowego za pomocą pierwszego na świecie satelity kwantowego Micius. Wystrzelonego w sierpniu 2016 roku.

Model o nazwie Tianyi No 1 2022 jest niemożliwy do zhakowania. Każda próba przechwycenia klucza byłaby natychmiast znana zarówno nadawcy, jak i odbiorcy. Wynika to z zasady mechaniki kwantowej. Mówiącej, że ​​podobnie jak fale w fizyce klasycznej, dowolne dwa lub więcej stanów kwantowych można dodać do siebie.

„Kiedy użytkownik zainicjuje czat zabezpieczony kwantowo, zostanie losowo wygenerowany tajny klucz w celu zweryfikowania jego tożsamości”. Powiedział Zhang Rutong, inżynier z QuantumCTeck. „Po weryfikacji sieć kwantowa wygeneruje nowy klucz w czasie rzeczywistym do szyfrowania danych głosowych”.

„Klucz jest generowany losowo, trudny do złamania i odrzucany natychmiast po wywołaniu” – dodał Zhang.

Usługa jest dostępna, gdy zarówno nadawcy, jak i odbiorcy korzystają z telefonu kwantowego.

Czytaj także: Izrael buduje komputer kwantowy