Kobiety po 60-tce zwiększają zasięgi na TikToku

Wzrasta liczba kont na mobilnej aplikacji internetowej TikTok należących do użytkowników powyżej sześćdziesiątego roku życia z milionami obserwujących.

Badania wykazały, że osoby te (głównie kobiety) korzystają z platformy, aby pokazać swoją energię i aktywność. Zadają tym samym kłam stereotypom dotyczącym tego, jak starsi ludzie powinni zachowywać się zarówno w mediach społecznościowych, jak i poza nimi.

„Ci starsi użytkownicy TikToka odnieśli sukces jako twórcy treści w potężnym zjawisku kontrkulturowym. W którym osoby starsze faktycznie kwestionują stereotypy starości, obejmując lub nawet celebrując swój wiek”. Powiedział dr Reuben Ng adiunkt na Uniwersytecie Yale.

Co ciekawe, według Ng, większość starszych z TikToka to kobiety. „Zaciekle sprzeciwiają się powszechnym stereotypom starszych kobiet jako biernych, łagodnych i słabych, zamiast tego decydują się prezentować jako gwałtowne, a nawet wulgarne” – powiedział.

Ogromny zasięg, jaki mają starsi użytkownicy TikTok, oznacza potencjał do przekształcenia negatywnych stereotypów dotyczących wieku, które rozprzestrzeniają się w mediach społecznościowych.

„Istnieje wiele dowodów na to, że stereotypy związane z wiekiem przeważają wśród młodzieży w mediach społecznościowych” – powiedział Ng. Te uprzedzenia osiągnęły najwyższy poziom w czasie pandemii Covid, podczas której śmiertelny wirus został nazwany “Boomer remover”.

Czytaj także: TikTok zawiesza usługi w Rosji