Izrael buduje komputer kwantowy

Izrael dołącza do „kwantowego wyścigu zbrojeń” jaki prowadzą między sobą Chiny i USA.

Izraelskie władze zajmujące się badaniami i rozwojem w zakresie innowacji i obronności opublikują wkrótce pierwszy przetarg na budowę izraelskiego komputera kwantowego.

Kosztem ponad 60 milionów dolarów powstanie komputer kwantowy. Oparty na zasadach teorii kwantowej, zapewni znacznie większą moc obliczeniową niż zwykłe komputery, w tym najsilniejsze dostępne obecnie superkomputery.

Zadania, których wykonanie zajęłoby współczesnemu superkomputerowi tysiące lat, można będzie wykonać za pomocą komputera kwantowego w ciągu kilku godzin. Czasem nawet minut. Takie moce obliczeniowe mogą zrewolucjonizować wiele branż. Przemysł farmaceutyczny, odkrywanie nowych materiałów, opracowywanie wrażliwych czujników, kodowanie odporne na włamania, symulacje, obliczenia finansowe i inne.

Istniejące obecnie superkomputery mają bardzo ograniczone możliwości i są wykorzystywane głównie do badań. Stworzenie infrastruktury obliczeń kwantowych będzie pierwszym krokiem. Wraz z wiedzą i możliwościami, stworzy on podstawę pozwalającą wziąć udział w globalnym wyścigu obliczeń kwantowych. Przygotować się na przyszłość, w której zaawansowane komputery kwantowe będą przeprowadzić prawdziwe rewolucje. Tak w przemyśle, jak i w dziedzinie militarnej i bezpieczeństwa.

Oprócz zagranicznych firm do przetargu mają przystąpić izraelskie startupy, które opracowują różne technologie peryferyjne dla komputerów kwantowych. Izrael posiada kilka takich firm: Quantum Machines, Classiq, Qedma, Lightsolver.

Komputer może służyć potrzebom firm. A także badaczom i wojskowym organom bezpieczeństwa, które chcą rozwijać i eksperymentować z aplikacjami kwantowymi, algorytmami i sprzętem. Infrastruktura umożliwi kontrolę istniejących algorytmów i będzie dostępna do badań i rozwoju na wszystkich poziomach sprzętu i oprogramowania.

W ramach projektu Nimbus Ministerstwa Finansów również Google i Amazon budują centra danych w Izraelu , aby świadczyć usługi w chmurze dla rządu i wojska.

Czytaj także: https://conowego.pl/tech/grafenowa-rewolucja-u-naszych-drzwi-117429