Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych zdecydowały z kim będą współpracować w kwestii bezpieczeństwa na orbicie!

Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych wybrały firmę Blue Origin, SpaceX i United Launch Alliance do programu usług wynoszenia w kosmos obiektów związanych z bezpieczeństwem narodowym. Łączna wartość kontraktów to 5,6 miliarda dolarów.

Trzy firmy będą konkurować o zamówienia w okresie obowiązywania umowy rozpoczynającym się w roku finansowym 2025–2029. W ramach programu NSSL Siły Kosmiczne zamawiają indywidualne misje startowe z maksymalnie dwuletnim wyprzedzeniem. Oczekuje się, że w ciągu pięciu lat odbędzie się co najmniej 30 misji NSSL Lane 1.

Kontrakt w tzw. Fazie 3, to przede wszystkim duże zwycięstwo dla Blue Origin. Po raz pierwszy firma kosmiczna założona przez miliardera Jeffa Bezosa została wybrana do wyniesienia wrażliwych satelitów dotyczących bezpieczeństwa narodowego. SpaceX i ULA maja zapewnione kontrakty na wyniesienie rakiet na orbitę w ramach bezpieczeństwa narodowego w ramach programu Fazy 2, który rozpoczął się w 2020 roku.

Blue Origin ubiegało się o kontrakt w Fazie 2, ale bezskutecznie protestowało przeciwko tej decyzji.

Trzy firmy spełniały oczekiwania Pentagonu

Wybór firm Blue Origin, SpaceX i ULA do obecnych kontraktów potwierdza, że żaden inny dostawca startów nie spełnił kryteriów.

Tak jak przewidywaliśmy, w tym roku pula nagrodzonych jest niewielka, ponieważ wiele firm wciąż rozwija swoje możliwości wprowadzenia na rynek. Nasza strategia uwzględniła ten fakt, umożliwiając co roku zwiększanie możliwości rozwoju i spodziewamy się rosnącej konkurencji i różnorodności w miarę zakończenia rozwoju nowych dostawców i systemów – powiedział generał brygady Kristin Panzenhagen, dyrektor wykonawcza programu Assured Access to Space

Następna szansa dla dostawców na zwiększenie wydajności będzie dostępna w pierwszym kwartale 2025 roku.

Urzędnicy Sił Kosmicznych powiedzieli, że celem fazy 3 NSSL jest zwiększenie konkurencji, obniżenie kosztów wystrzeliwania ładunków służących bezpieczeństwu narodowemu, przy jednoczesnym utrzymaniu pewnego dostępu do przestrzeni kosmicznej dzięki nadmiarowym możliwościom.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też:

Grafika tytułowa: Brett Sayles