Wyjątkowy jadeitowy smok znaleziony w starożytnym grobowcu w Chinach

Archeolodzy znaleźli największego w historii jadeitowego „smoka” wykonanego przez neolityczną kulturę Hongshan.

Naukowcy z Chin odkryli jadeitowego smoka w grobowcu sprzed 5000 lat. Artefakt ma 15,8 centymetrów długości i 9,5 centymetra szerokości i został znaleziony w okrągłym grobowcu, podała oficjalna państwowa agencja prasowa Xinhua.

W grobowcu znaleziono również ludzkie szczątki, a także dużą ilość ceramiki, w tym kubki, miski i garnki w kształcie trójnogów. Grobowiec, znajdujący się w mieście Chifeng w Regionie Autonomicznym Mongolii Wewnętrznej w Chinach, ma od 5000 do 5100 lat i pochodzi z czasów, gdy w regionie kwitła kultura Hongshan.

Ludzie tej neolitycznej kultury uprawiali rośliny, budowali duże miasta z dużymi budynkami i tworzyli skomplikowane artefakty. Nowe znalezisko jest największym przykładem jadeitowego smoka stworzonego przez kulturę Hongshan, jaki kiedykolwiek odkryto, podała Xinhua.

Miejsce, w którym znaleziono artefakty i szczątki ludzkie, jest czymś więcej niż tylko grobowcem.

– Jest to rytualna struktura, która zawiera między innymi groby konkretnych osób – powiedział  Gideon Shelach-Lavi, profesor studiów wschodnioazjatyckich na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie.

Zauważył, że podobne struktury znaleziono podczas poprzednich wykopalisk w innym miejscu o nazwie Niuheliang.

Źródło: livescience.com

Czytaj też: W Hiszpanii odkryto cmentarz sprzed tysięcy lat i tajemnicze pochówki

Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E