W Hiszpanii odkryto cmentarz sprzed tysięcy lat i tajemnicze pochówki
Nowe badanie wykazało, że na starożytnym cmentarzu w Hiszpanii pochowano ponad dwukrotnie więcej kobiet niż mężczyzn. Naukowcy nie wiedzą dlaczego tak się stało.
Archeolodzy w południowej Hiszpanii odkryli cmentarzysko datowane na 5000 lat temu, na którym szczątki kobiet są dwa razy większe niż mężczyzn. Cmentarz, znany jako cmentarz Panoría, ma szereg grobowców komorowych, w tym pozostałości co najmniej 19 dolmenów, które są kamiennymi filarami „dachów” na pionowych megalitach, które pełnią funkcję „ścian”.
Jak podał Uniwersytet w Granadzie, którego naukowcy przeprowadzili badania wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu w Tybindze w Niemczech miejsce to zostało wykopane w latach 2015–2019 i zawiera zbiorowe pochówki, które łącznie zawierają około 55 000 ludzkich szczątków kostnych.
Naukowcy w artykule opublikowanym pod koniec września w czasopiśmie Scientific Reports podali, że ustalili szczątki należące do co najmniej 91 osób. Badacze byli w stanie określić płeć 44 z nich, odkrywając, że 27 było kobietami, a 17 mężczyznami.
Różnica płci była bardziej widoczna wśród osób niebędących dorosłymi, przy czym zespół znalazł jednego mężczyznę i 6 kobiet. Wśród dorosłych było 16 mężczyzn na 21 kobiet, czyli stosunek mniej niż czterech mężczyzn na 5 kobiet. Jeśli dodasz osoby niebędące dorosłymi i dorosłych razem, ogólny stosunek jest mniejszy niż 2 mężczyzn na 3 kobiety.
– Populacja Panoría charakteryzuje się wyjątkowo nierównomiernym rozkładem demograficznym, faworyzującym kobiety, którego nie można wyjaśnić dynamiką naturalną ani nadzwyczajnymi i nieprzewidywalnymi wydarzeniami – napisali naukowcy w badaniu.
Jednak gdy zespół dowiedział się o zaburzonym stosunku płci, nie był w stanie rozwiązać zagadki, dlaczego tak niewielu chłopców i mężczyzn zostało tam pochowanych. Naukowcy spekulowali, że możliwe, że linia matrylinearna była ważna w tym społeczeństwie i skutkowała tym, że w tym miejscu pochowano więcej kobiet niż mężczyzn.
W kulturach matrylinearnych kobiety są traktowane priorytetowo.
– Możliwe, że córki linii pozostały w grupie krewnych, podczas gdy synowie odeszli, aby dołączyć do innych grup krewnych (męska egzogamia) – napisali badacze w badaniu.
Dodali jednak, że potrzeba więcej badań, aby poprzeć tę ideę.
Źródło: livescience.com
Czytaj też: Dlaczego siwiejemy? Naukowcy badają ten proces!
Grafika tytułowa: Trnava University / Unsplash