Wielomiliardowa inwestycja Microsoftu w OpenAI

Microsoft ogłosił pogłębienie partnerstwa z firmą OpenAI stojącą za programem sztucznej inteligencji ChatGPT i zapowiedział zainwestowanie wielu miliardów dolarów.

Umowa ma obejmować wdrożenie modeli sztucznej inteligencji firmy w produktach Microsoft. W tym w wyszukiwarce Bing i jej oprogramowaniu biurowym, takim jak Word, PowerPoint i Outlook.

ChatGPT, od czasu swojej premiery w listopadzie, stał się tematem wielu newsów. Użytkownicy zachwycają się jego zdolnością do wykonywania różnorodnych zadań, od pisania podań o pracę po eseje i wypracowania akademickie.  

Chatbot znajduje się w czołówce generatywnej sztucznej inteligencji lub technologii przeszkolonej w zakresie ogromnych ilości tekstu i obrazów. Może tworzyć treści z prostego monitu tekstowego.

Kreowany jest na maszynę, która rzuciła wyzwanie nauczycielom w szkołach i na uniwersytetach. W związku z obawami wykorzystywania wygenerowanych tekstów zastępując zaangażowanie uczniów.

W poście na blogu ogłaszającym „trzecią fazę” partnerstwa Microsoft zapowiedział, że inwestycja obejmie rozwój dodatkowego superkomputera. A także obsługę przetwarzania w chmurze dla OpenAI za pośrednictwem platformy Microsoft Azure.

Wcześniej informowano, że Microsoft rozważa tym razem inwestycję w OpenAI o wartości 10 miliardów dolarów.

„Naszą współpracę z OpenAI oparliśmy na wspólnej ambicji odpowiedzialnego rozwoju najnowocześniejszych badań nad sztuczną inteligencją i demokratyzacji sztucznej inteligencji jako nowej platformy technologicznej” — powiedział Satya Nadella, prezes i dyrektor generalny firmy Microsoft.

„W kolejnej fazie naszego partnerstwa programiści i organizacje z różnych branż uzyskają dostęp do najlepszej infrastruktury sztucznej inteligencji, modeli i łańcucha narzędzi na platformie Azure, aby tworzyć i uruchamiać swoje aplikacje”. Dodał Nadella.

Czytaj także: ChatGPT zakazany w nowojorskich szkołach