ChatGPT zakazany w nowojorskich szkołach

Departament edukacji Nowego Jorku podjął decyzję o zablokowaniu dostępu do ChatGPT w sieciach i urządzeniach szkolnych. To chatbot, który wykorzystuje uczenie maszynowe do tworzenia realistycznego tekstu.

Zakaz będzie dotyczył urządzeń i sieci internetowych należących do wydziału edukacji. Według rzecznika departamentu poszczególne szkoły mogą poprosić o indywidualny dostęp do ChatGPT tylko w celach edukacyjnych.

„Ze względu na obawy dotyczące negatywnego wpływu na uczniów oraz dotyczące bezpieczeństwa i dokładności treści, dostęp do ChatGPT jest ograniczony w sieciach i urządzeniach szkół publicznych w Nowym Jorku”. Tej treści oświadczenie przekazała rzeczniczka departamentu edukacji Jenna Lyle. „Chociaż narzędzie może być w stanie zapewnić szybkie i łatwe odpowiedzi na pytania, nie buduje umiejętności krytycznego myślenia. Nie uczy także rozwiązywania problemów, które są niezbędne do osiągnięcia sukcesu w nauce i przez całe życie”.

Od czasu udostępnienia, ChatGPT wywołał wiele kontrowersji i ożywionych dyskusji na temat ciągłego rozwoju systemów sztucznej inteligencji w branżach kreatywnych.

W grudniu ubiegłego roku Stack Overflow – jeden z największych internetowych zasobów kodowania tymczasowo zablokował chatbota AI. Z powodu ciągłego udzielanie nieprawidłowych odpowiedzi na pytania programistyczne.

Pewne nieprawidłowości w działaniu programu zauważył także dyrektor generalny OpenAI, Sam Altman. Napisał on na Twitterze, że „ChatGPT jest niewiarygodnie ograniczony, ale wystarczająco dobry w niektórych rzeczach, aby stworzyć mylące wrażenie wielkości”, a także, że „błędem jest poleganie na nim teraz w sprawach ważnych”.

Jednocześnie, według Washington Post, niektórzy nauczyciele podobno „niemal panikują” z powodu technologii umożliwiającej uczniom ściąganie podczas zadań. New York Times niedawno pokazał pisarzom i nauczycielom próbki pisma ChatGPT obok pism uczniów. Żaden z nich nie był w stanie wiarygodnie odróżnić bota od oryginalnego tekstu.

Czytaj także: Czy Microsoft zintegruje ChatGPT z Bing?