FBI oskarża hakerów z Korei Północnej o kradzież milionów

Lazarus Group i APT38, dwie grupy hakerskie powiązane z północnokoreańskim reżimem, są odpowiedzialne za atak na tak zwany most Horizon. FBI twierdzi, że w zeszłym roku ukradły one 100 milionów dolarów.  

Handlowcy używają mostu jako platformy do wymiany kryptowalut między różnymi sieciami blockchain.

Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze poinformowało również, że cyberprzestępcy z Korei Północnej wykorzystali w tym miesiącu system Railgun do wyprania kryptowaluty o wartości ponad 60 milionów dolarów, skradzionej w czerwcu 2022 roku. Railgun to system zaprojektowany, aby pomóc zachować anonimowość osób biorących udział w obrotem alternatywnymi instrumentami finansowymi.

W momencie włamania, firma analityczna Blockchain Elliptic powiedziała, że ​​istnieją „mocne przesłanki”, że Lazarus stał za atakiem.

FBI twierdzi, że kontynuuje „identyfikowanie i zakłócanie kradzieży i prania wirtualnej waluty w Korei Północnej”. Jest ona wykorzystywana do wspierania północnokoreańskich programów rakiet balistycznych i broni masowego rażenia.

Osoby atakujące powiązane z Koreą Północną zostały przypięte do innych hacków kryptograficznych.

W zeszłym roku Departament Skarbu USA obwinił Lazarusa o napad na 600 milionów dolarów na Ronin Network. To tak zwany „łańcuch boczny” popularnej gry kryptograficznej Axie Infinity.

Czytaj także: Hakerzy z Rosji wykorzystują ChatGPT