Archeolodzy znaleźli niezwykle rzadki rzymski artefakt w Polsce

W miejscowości Kazimierza Wielka znajdującej się około 45 km na północny wschód od Krakowa, odkryto pozostałości 160 obiektów z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu, a także starożytne cmentarzysko datowane na późny okres przedrzymski i wczesny okres rzymski, czyli mniej więcej od I wieku p.n.e. do II wieku n.e.

W ciągu trzech sezonów wykopaliskowych archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i firmy archeologicznej Pryncypat zidentyfikowali na cmentarzu 23 groby szkieletowe, czyli miejsca, w których ciała złożono w ziemi, oraz cztery groby kremacyjne.

Urna zwana situla

Okazało się, że jeden z grobów kremacyjnych, odkryty w połowie sierpnia tego roku, okazał się szczególnie intrygujący. Archeolodzy odkryli, że spalone szczątki ludzkie umieszczono w brązowym naczyniu pochodzenia rzymskiego. Jest to naczynie w kształcie wiadra, po łacinie zwane situla, które służyło jako urna, czyli pojemnik na szczątki ludzkie palone na stosie pogrzebowym .

Situla przetrwała niemal nienaruszona, z misternie odlanymi uchwytami w kształcie delfinów. U podstawy zachowały się także trzy nogi w kształcie stylizowanych delfinów – powiedziała Zagórska-Telega z Uniwersytetu Jagiellońskiego, cytowana przez portal.

Części takich naczyń, o których uważa się, że zostały wykonane w północnych Włoszech lub wschodnich Alpach, odkryto w całej Europie, ale rzadko można je znaleźć w Polsce.

Według Zagórskiej-Telega naczynie to mogło zostać pozyskane w wyniku handlu z Celtami zamieszkującymi centralną Europę. Jego metal zostanie przeanalizowany w celu uzyskania dodatkowych informacji przed rozpoczęciem konserwacji situli.

Naukowcy zbadają również ludzkie szczątki w naczyniu, które prawdopodobnie należą do wojownika, gdyż obok urny zakopana była żelazna broń. Rytualnie wygięty i spalony miecz, groty włóczni i okucia tarczy na podstawie ich stylu zostały datowane na I wiek p.n.e.

Źródło: newsweek.com/archaeology.org

Czytaj też: Kokaina we Włoszech wcześniej niż sądzono?

Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E