W pobliżu Gwatemali odkryto wielki podwodny obiekt!

Zaawansowana technologia, sztuczna inteligencja, satelity na orbicie, a tymczasem naukowcy na Ziemi odkrywają coś, co ich samych zadziwia. To tylko potwierdza tezę, jak niewiele wiemy o naszej własnej planecie.  

Podczas mapowania dna morskiego Pacyfiku naukowcy przypadkowo natknęli się na olbrzymi podwodny obiekt. Po głębszej analizie okazało się, że jest to nieznana podwodna góra, która w dodatku przewyższa dwa razy najwyższy obecnie budynek świata. Zapewne na powierzchni Ziemi takiego obiektu byśmy nie przeoczyli.

Góra została odkryta dzięki echosondzie, która umieszczona była na statku naukowo-badawczym Falkor, który należy do Schmidt Ocean Institute. Szczyt znajduje się na głębokości około 2400 metrów i wznosi się ponad dno morskie na wysokość ponad 1600 metrów. Osamotniona góra zajmuje powierzchnię około 14 kilometrów kwadratowych – czytamy na portalu.

Oczywiście dla naukowców tego typu odkrycie jest fascynujące, bo na stokach podwodnych gór rozwija się bogate życie. To oznacza, że badacze będą mieli okazję zbadać nieznane wcześniej nauce głębinowe koralowce, gąbki, skorupiaki, głowonogi, czy nawet ryby.

Podwodna góra o wysokości ponad 1,6 km, która do tej pory była ukryta pod falami, naprawdę pokazuje, jak wiele mamy jeszcze do odkrycia – powiedziała dr Jyotika Virmani, dyrektor wykonawcza Schmidt Ocean Institute, cytowana przez portal.

Jak tłumaczy Wendy Schmidt, współzałożycielka i prezes Schmidt Ocean Institute podczas każdej wyprawy osoby pracujące na pokładzie statku Falkora odkrywały coś nieoczekiwanego. Warto odnotować, że to właśnie naukowcy z Schmidt Ocean Institute w ciągu ostatnich 10 lat zmapowali około 1,44 miliona kilometrów kwadratowych dna morskiego. To dzięki ich pracy mamy mapy w rozdzielczości 100 metrów lub większej. A to nie koniec. Naukowcy z Schmidt Ocean Institute chcą do końca tej dekady zmapować całe dno oceaniczne na Ziemi. Oznacza to, zbadanie około 360 mln kilometrów kwadratowych powierzchni dna oceanów.

Falkor to statek naukowo-badawczy, który rozpoczął swoją działalność naukową w marcu tego roku. Z podsumowań wynika, że idzie mu całkiem dobrze i jak do tej pory odkrył między innymi: trzy nieznane pola kominów hydrotermalnych wraz z ekosystemem czy dwie dziewicze zimnowodne rafy koralowe. I na koniec udział satelitów krążących po orbicie. Według ostatnich szacunków na dnie oceanicznym może istnieć ponad 100 000 podwodnych gór, których wysokość przekracza 1000 metrów.

Źródło: geekweek.pl

Czytaj też: Przełom w budownictwie? Nowe odkrycie inżynierów!

Grafika tytułowa: Marek Okon / Unsplash