Pozaziemskie pochodzenie pustynnego szkła!
Szkło pustynne pochodzące z Libii od wielu lat wzbudza zainteresowanie naukowców. Wciąż brakuje ostatecznego dowodu na potwierdzenie wyników kolejnych badań.
Szkło pustynne z angielskiego nazwane Libyan Desert Glass zostało odkryte przez Patricka A. Claytona w 1932 roku na Pustyni Libijskiej. Podczas późniejszych badań ustalono, że szkliwo było rozrzucone w promieniu około 100 km.
Wiadomo, że szkło było znane przez Egipcjan. Uważali oni, że szkliwo ma mistyczne i ochronne właściwości. Wykorzystano je między innymi w amulecie Tutanchamona. Skąd jednak się wzięło na pustyni? Zdaniem niektórych naukowców albo doszło do wybuchu kosmicznej skały w powietrzu, albo do uderzenia meteorytu w pustynię.
Najnowsze nadania zostały opublikowane w „American Mineralogist”. Aby sprawdzić obie teorie naukowcy sięgnęli między innymi po transmisyjną mikroskopię elektronową. Chcieli sprawdzić, w jaki sposób minerały układają się w szkle. Metoda pozwoliła im dostrzec kryształki tlenku cyrkonu o ułożeniu atomów, które może powstać jedynie w określonych warunkach.
Kilka znalezionych konfiguracji wydaje się potwierdzać, że szkło pustynne powstało za sprawą uderzenia meteoru. Do utworzenia jednej z nich potrzebna jest bowiem wysoka temperatura od 2250 do 2700 stopni Celsjusza, a do drugiej bardzo wysokie ciśnienie – ok. 130 000 atmosfer – czytamy na portalu.
Zdaniem autorki badania – Elizavety Kovalevy z University of the Western Cape – te wysokie ciśnienia mogą powstać jedynie w skorupie ziemskiej po uderzeniu meteorytów. To z kolei by oznaczało, że doszło do uderzenia kosmicznej skały. Pozostaje jedna drobna kwestia do rozstrzygnięcia. Jeżeli jakiś obiekt kosmiczny uderzył w Ziemię, to gdzie jest to miejsce? Kolejne badania przed nami.
Źródło: wp.pl
Czytaj też: W pobliżu Gwatemali odkryto wielki podwodny obiekt!
Grafika tytułowa: Wolfgang Hasselmann / Unsplash