Przełom w budownictwie? Nowe odkrycie inżynierów!

Beton ze specjalnymi biowłóknami zdaniem badaczy z Drexel University może być niezniszczalny. Na razie sam potrafi o siebie dobrze zadbać.  

Przełomowego odkrycia w zakresie materiałów budowlanych dokonali właśnie naukowcy z Drexel University. Opracowali beton ze specjalnymi biowłóknami, którego utrzymanie w dobrej kondycji zachodzi jakby “automatycznie”. To co zaprezentowali naukowcy z Drexel University z Filadelfii to beton BioFiber, stanowi unikalną mieszankę zarówno wzmocnienia fizycznego, jak i mechanizmu samonaprawiającego.

Naukowcy wprowadzili do niej polimerowe włókna, które działają jako wzmocnienia i zawierają również warstwę hydrożelu z endosporami, czyli uśpioną formą bakterii, która może przetrwać ekstremalne warunki i aktywować się dopiero w sprzyjających środowiskach. W praktyce działa to tak, że kiedy tylko woda przeniknie do betonu i dotrze do tych specjalnych “włókien”, hydrożel rozszerza się, łamiąc powłokę i aktywując bakterie, które następnie odżywiają się węglem i wapniem z otaczającego betonu, produkując węglan wapnia, który wypełnia i tym samym uszczelnia pęknięcia – czytamy na portalu.

Jak podano w testach beton ten wykazał obiecujące wyniki w leczeniu pęknięć (łatał je w ciągu zaledwie jednego lub dwóch dni). Co ciekawe to jest to znacznie lepszy wynik niż przy poprzednich próbach stworzenia samonaprawiającego się materiału tego typu.

Zdaniem naukowców ten rodzaj betonu ma potencjał do znacznego zmniejszenia potrzeb utrzymania budynków, a nawet rewolucji w budownictwie.  Badania nad nowym betonem ukazały się w Construction and Building Materials.

Źródło: chip.pl

Czytaj też: Polska będzie miała własne obserwatorium w Chile!

Grafika tytułowa: Ümit Yıldırım / Unsplash