USA rozwijają tajne sieci komunikacyjne

Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych (USSF) planują wydać prawie 8 miliardów dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat. Środki będą przeznaczone na zwiększenie rozwoju tajnych satelitarnych sieci komunikacyjnych.

USSF wyda pieniądze na dwie struktury zainstalowane na orbicie geostacjonarnej. Jedną, na wojskową komunikację taktyczną, a drugą na komunikację strategiczną łączącą siły jądrowe z krajowymi władzami dowodzenia.

Największy wzrost finansowania dotyczy programu Evolved Strategic Satcom (ESS). Siły Kosmiczne planują wydać ponad 5 miliardów dolarów w latach 2023-2027. Chcą kontynuować rozwój trzech koncepcji satelitów i systemów naziemnych firm Boeing, Lockheed Martin i Northrop Grumman. Faza projektowa prototypów zakończy się do 2025 roku.

Satelity ESS i systemy naziemne służą do kontroli dowodzenia jądrowego i łączności. Jest to wysoce tajna architektura, która umożliwia krajowemu organowi dowodzenia, biegnącego od prezydenta przez sekretarza obrony, Połączonych Szefów Sztabów po Naczelne Dowództwo — komunikowanie się z bombowcami strategicznymi, balistycznymi okrętami podwodnymi i międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi.

W ciągu najbliższych pięciu lat planuje wydać około 2,5 miliarda dolarów na dalszy rozwój satelitów Protected Tactical Satcom (PTS). A także systemu naziemnego o nazwie Protected Tactical Enterprise Service (PTES). Oba te systemy wzmocnią obecne satelity Advanced Extremely High Frequency (AEHF) firmy Lockheed Martin. Będą wykorzystywane do najbardziej wrażliwej łączności niejawnej, szczególnie na północy regionu polarnego.

Czytaj także: Broń termobaryczna – dlaczego jest taka groźna?