Ukraina szuka alternatywy dla Starlinka

Po zakwestionowaniu przez Elona Muska dalszego wsparcia, ukraiński rząd szuka alternatywy dla Starlinka, poinformował wicepremier Mychajło Fiodorow

W zeszłym miesiącu miliarder zapowiedział, że jego kosmiczne przedsięwzięcie nie może już finansować operacji na Ukrainie „bezterminowo”, choć później zmienił zdanie.

Podczas konferencji technologicznej Web Summit w Lizbonie, Fiodorow powiedział, że nie zauważył żadnych problemów z kontynuowaniem przez Muska finansowania Starlink na Ukrainie. Według słów wicepremiera Ukrainy, cała operacja obecnie przebiega bez zarzutu.

Jednak Fiodorow, który jest również ministrem ds. cyfryzacji, powiedział, że rząd poszukuje nowych narzędzi komunikacji satelitarnej do obsługi infrastruktury IT na Ukrainie.

„Korzystamy również z innych narzędzi komunikacji satelitarnej” — powiedział Fiodorow. „Pracujemy z innymi operatorami, nie tylko ze SpaceX”.

„Jednym z powodów, dla których przybyłem na Web Summit, jest poszukiwanie nowych partnerstw i nawiązywanie kontaktów z nowymi partnerami” – dodał.

Jednym z alternatywnych partnerów, z którymi Ukraina już współpracuje, jest fińska firma ICEYE, która pomaga temu krajowi w zakresie zdalnego obrazowania satelitarnego.

Na razie jednak nie wygląda na to, by Starlink na tym etapie przestał działać na Ukrainie.

Podarowane przez SpaceX terminale internetowe Starlink odegrały kluczową rolę w utrzymaniu ukraińskiego wojska online podczas rozpętanej przez Rosję agresji na Ukrainę.

Czytaj także: Fiodorow – prawdziwy cyfrowy wicepremier czasu wojny