Uber Eats wysyła jedzenie w kosmos. Ile czasu zajęła dostawa i co znalazło się w menu?

To nie przypadek, że dominowały dania kuchni japońskiej – to właśnie w tym kraju trwają najbardziej zaawansowane prace nad kosmicznym jedzeniem przyszłości.

Yusaku Maezawa, miliarder z Japonii i kosmiczny turysta zaprzyjaźniony z świeżo upieczonym Człowiekiem Roku wg “Time’a”, Elonem Muskiem, kilka dni temu dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną, skąd ruszy w dalszy etap swojej wyprawy, której celem jest oblecenie Księżyca. “Misja” Maezawy może uchodzić za pionierską dla komercyjnych wypraw kolejnych miliarderów, których w przyszłości ma być coraz więcej, stała się też okazją do zaprezentowania możliwości Uber Eats i zrealizowania pierwszej takiej dostawy w kosmosie. 

Czytaj też: Trwa batalia o kosmiczne śmieci. MSK uciekła przed amerykańskim odłamkiem

Maezawa pod banderą firmy zabrał ze sobą jedzenie dla astronautów przebywających na MSK, a wśród puszek z daniami kuchni japońskiej znalazły się m.in  gotowana makrela w miso, wołowina gotowana w słodkim sosie, duszony kurczak z pędami bambusa oraz duszona wieprzowina. Dostawa została zrealizowana 11 grudnia o godzinie 9:40 rano czasu wschodniego, 8 godzin i 34 minuty od momentu opuszczenia Ziemi przez Maezawę, a dania przebyły drogę 248 mil (ok. 399,11 kilometra).

Co ciekawe, japońscy naukowcy kładą duży nacisk na to, co je się w kosmosie – w ramach programu Space Food X ponad 40 firm i uczelni z tego kraju pracuje nad żywnością, która mogłaby przetrwać dłuższy czas z daleka od Ziemi. Do jego stworzenia mają być wykorzystane m.in nowoczesne drukarki 3D, a więcej na temat projektu możecie dowiedzieć się z prezentacji dla Google Arts and Culture – oraz poniższej konferencji, na której przedstawiciele programu pokazali jego podstawowe założenia.