Twarde warunki dla platform mediów społecznościowych

Nigeria podjęła decyzję, że platformy internetowe, takie jak Twitter, Facebook i TikTok, muszą spełnić określone warunki. Będą zobowiązane do rejestracji i otwierania biur w tym państwie oraz wyznaczania osób kontaktowych z rządem.

Narodowa Agencja Rozwoju Technologii Informacyjnych (NITDA) poinformowała w regulaminie zamieszczonym na swojej stronie internetowej, że to działanie ma na celu ograniczenie nadużyć w Internecie, w tym dezinformacji.

Rzecznik agencji oświadczył, że przepisy zostały opracowane przy udziale między innymi Twittera, Facebooka, WhatsApp, Instagrama, Google i TikTok. Czyli najpopularniejszych platform w najbardziej zaludnionym kraju Afryki, który liczy ponad 200 milionów ludzi. Podmioty te będą musiały od teraz przekazywać użytkownikom lub upoważnionym agencjom rządowym odpowiednie informacje. W celu zachowania bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Nigeria na początku tego roku zniosła zakaz działalności Twittera, po tym jak został z niej usunięty wpis prezydenta kraju Muhammadu Buhari.

Post nie przypadł do gustu moderatorom Twittera. Jego usunięcie nie spodobało się nigeryjskiemu rządowi, który okazał się mocniejszy w tej przepychance.

Kashifu Inuwa Abdullahi, szef nigeryjskiej Narodowej Agencji Rozwoju Technologii Informatycznych, wydał wtedy oświadczenie. Ogłosił, że Twitter poczynił wystarczające ustępstwa, aby zakaz został zniesiony.

Aby móc działać w Nigerii Twitter poszedł na daleko idące ustępstwa. Zgodził się m. in. na utworzenia podmiotu prawnego zarejestrowanego w Komisji spraw Korporacyjnych. Obiecał także przestrzegać obowiązujących zobowiązań podatkowych związanych z jego działalnością na mocy prawa nigeryjskiego.

Dodatkowo serwis musiał zarejestrować Nigerię we własnych systemach wsparcia dla partnerów i organów ścigania. Zapewnia to urzędnikom państwowym możliwość komunikowania się z pracownikami Twittera w celu usuwania zabronionych treści. Twitter zgodził się także działać z szacunkiem dla nigeryjskiego prawa oraz kultury i historii narodowej. Są to filary, na których zbudowane jest ustawodawstwo tego kraju.

Czytaj także: AI sprawdzi stan psychiczny użytkowników Twittera