Trygonelina poprawia zdolności poznawcze. Nowe badania z Japonii!

Trygonelina jest roślinnym alkaloidem, który obecny jest w kawie, nasionach kozieradki czy rzodkiewce. Z badań japońskich naukowców wynika, że poprawia ona zdolności poznawcze, w tym pamięciowe.

Wyniki badań japońskich naukowców z Uniwersytetu w Tsukubie zostały opublikowane przez pismo „Geroscience”. Sprawdzali oni wpływ trygoneliny na zdolności pamięciowe i procesy uczenia się u myszy ze szczepu SAMP8, cechującego się przyspieszonymi procesami starzenia się organizmu, w tym mózgu.

Naukowcy zaobserwowali, że u myszy, które otrzymywały trygonelinę, odnotowano znaczną poprawę procesów uczenia się i zapamiętywania drogi w labiryncie w porównaniu z grupą, w której nie podawano tej substancji – czytamy na portalu.

Naukowcy postanowili także sprawdzić molekularne mechanizmy będące podłożem tego zjawiska i przeanalizowali także cały tzw. transkryptom (wszystkie cząsteczki mRNA zawierające informację o białkach zakodowanych w DNA).

Okazało się, że trygonelina miała wpływ na procesy powiązane z rozwojem układu nerwowego, na czynność mitochondriów w komórkach oraz wytwarzanie przez nie energii, na procesy zapalne, na uwalnianie neuroprzekaźników, jak również na proces autofagii (proces usuwania zbędnych lub uszkodzonych cząsteczek, organelli czy patogenów) – czytamy także.

Naukowcy z Japonii wykazali jednocześnie, że trygonelina hamuje procesy zapalne w układzie nerwowym.

Ich zdaniem trygonelina jest skuteczna w prewencji związanego z wiekiem pogorszenia zdolności poznawczych i może przyczyniać się do ich poprawy. Przed badaczami jednak długa droga dalszych badań.

Źródło: termedia.pl

Czytaj też: Niezwykły nanomateriał, ale sprzed 2000 lat?

Grafika tytułowa: Jo Lanta / Unsplash