To nie koniec problemów Starlinera. Czy uda się wrócić na Ziemię?

NASA potwierdziła, że statek kosmiczny Boeinga CST-100 Starliner doznał piątego, choć niewielkiego, wycieku helu w układzie napędowym w chwili, gdy inżynierowie pracują nad przygotowaniem pojazdu do powrotu na Ziemię w przyszłym tygodniu.

W komunikacie NASA wspomniała, że zespoły inżynierów badają, „jaki wpływ, jeśli w ogóle, będzie miał piąty mały wyciek w kolektorach helu modułu serwisowego na pozostałą część misji”. Była to pierwsza wzmianka o piątym wycieku ze statku kosmicznego. Czwarty wyciek został bowiem namierzony po zadokowaniu Starlinera do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

NASA zamknęła kolektory helu w układzie napędowym po zadokowaniu do ISS, aby zatrzymać wcześniejszy wyciek, chociaż będą musiały zostać otwarte, aby móc użyć silników sterujących statku kosmicznego do manewrów wydokowania i zejścia z orbity. NASA poinformowała jednak, że inżynierowie szacują, że Starliner ma wystarczającą ilość helu, aby wytrzymać 70 godzin operacji lotniczych, podczas gdy Starliner potrzebuje tylko siedmiu godzin, aby powrócić na Ziemię.

Oprócz wycieków helu inżynierowie badają jeden ster strumieniowy systemu kontroli reakcji (RCS), który wyłączył się podczas lotu statku kosmicznego na ISS. Cztery inne silniki odrzutowe zostały wyłączone przez oprogramowanie lotu, ale później włączono je ponownie. Zawór odcinający utleniacza RCS w module serwisowym Starlinera również nie jest prawidłowo zamknięty.

Dina Contella, zastępca kierownika programu NASA ISS, powiedziała, że zespoły wciąż pracują nad najlepszymi sposobami testowania i przygotowania do wydokowania i ponownego wejścia na pokład. Na szczęście inżynierowie mają nieco więcej czasu.

Powrót na Ziemię przesunięty

NASA początkowo zaplanowała oddokowanie Starlinera na 14 czerwca, ale później stwierdziła, że odbędzie się to nie wcześniej niż 18 czerwca. Opóźnienie to miało na celu uniknięcie konfliktu ze spacerem kosmicznym ISS (EVA) zaplanowanym na 13 czerwca przez astronautów NASA Tracy Dyson i Matt Dominick.

Dwaj astronauci NASA, którzy przylecieli Starlinerem na ISS, Butch Wilmore i Suni Williams, byli zajęci przeprowadzaniem testów Starlinera na stacji, a jednocześnie wykonywali inne prace, takie jak eksperymenty naukowe.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Suplement diety redukujący agresję? Nowe odkrycie naukowców!

Grafika tytułowa: Fabian / Pixabay