To alergie na pyłki doprowadziły mamuty włochate do wyginięcia?
Rozkwit roślinności pod koniec ostatniej epoki lodowcowej mógł wytworzyć tak dużo pyłków, że zablokował mamutom zmysł węchu. Nowe badanie sugeruje, że doprowadziło to do ich wyginięcia.
Chmury pyłków unoszące się nad stepami mamutów pod koniec ostatniej epoki lodowcowej mogły przyczynić się do wyginięcia mamutów włochatych, jak twierdzi nowe badanie. Naukowcy twierdzą, że wzrost wegetacji spowodowany globalnym ociepleniem mógł uwolnić tak dużo pyłków, że wywołał reakcje alergiczne u zwierząt – blokując ich zmysł węchu i uniemożliwiając im normalną komunikację między sobą.
Jednym z możliwych mechanizmów wyginięcia zwierząt podczas zmian klimatu może być naruszenie zmysłu węchu z powodu rozwoju alergii, gdy zmienia się flora. Celem naszej pracy jest zaproponowanie nowego mechanizmu ewolucyjnego wyginięcia mamutów i innych zwierząt w oparciu o zakłócenie komunikacji – napisali naukowcy w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Earth History and Biodiversity.
Mamuty włochate (Mammuthus primigenius) żyły w epoce plejstocenu (2,6 miliona do 11 700 lat temu). Zniknęły w większości swojego zasięgu około 10 000 lat temu, chociaż niewielka populacja przetrwała na Wyspie Wrangla – odległej wyspie w północno-wschodniej Rosji – do 4 000 lat temu.
Jak podaje portal jeden z ekspertów nie jest przekonany, że alergie odegrały dużą rolę w upadku mamutów.
Ten pomysł wydaje się dość odległy i nie jestem pewien, jak można by go kiedykolwiek udowodnić – powiedział Vincent Lynch, biolog ewolucyjny i profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie w Buffalo w Nowym Jorku.
Według niego starożytne próbki DNA wskazują, że ostatnie żyjące mamuty włochate straciły zdolność wąchania niektórych roślin. Zrekonstruowany genom mamuta z Wyspy Wrangla wykazał mutacje w genach związanych ze zdolnością do wykrywania zapachów kwiatowych, co sugeruje, że ostatnie mamuty nie mogły wąchać kwitnących roślin.
Źródło: livescience.com
Czytaj też: Myśliwi zabijali mamuty pikami, a nie włóczniami?
Grafika tytułowa: April Pethybridge / Unsplash