Chiński satelita wielokrotnego użytku na orbicie

Chiny wystrzeliły satelitę wielokrotnego użytku Shijian-19 w celu przeprowadzenia kosmicznych testów hodowlanych i technologicznych.

Rakieta Long March 2D wystartowała z Jiuquan Satellite Launch Center na pustyni Gobi. Szanghajska Akademia Technologii Lotów Kosmicznych (SAST) ogłosiła jakiś czas później sukces startu, ujawniając, że ładunkiem jest satelita Shijian-19.

Shijian-19 to odzyskiwalny satelita opracowany przez China Academy of Space Technology (CAST). Ta sama gałąź głównego chińskiego wykonawcy kosmicznego opracowuje również wielokrotnego użytku statek kosmiczny dla załogowych misji na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) oraz na Księżyc i w głębokiej przestrzeni kosmicznej – czytamy na portalu.

Sonda Space Delta 2 Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych śledziła satelitę Shijian-19 na orbicie o wymiarach 322 na 339 kilometrów i nachyleniu 41,6 stopnia.

Badania i eksperymenty

Misja jest ukierunkowana na eksperymenty hodowli kosmicznej i obejmuje różne nasiona roślin wybrane z różnych lokalizacji. Naukowcy mają nadzieję, że narażenie na środowisko radiacyjne LEO zainicjuje mutacje, które mogą przynieść korzyści, takie jak krótsze cykle hodowlane i inne korzystne zmiany.

W Chinach hodowla kosmiczna stała się coraz ważniejszą drogą do prób poprawy wyników rolniczych. Uważa się, że narażenie na warunki kosmiczne przyspiesza mutacje genetyczne, które mogą zwiększyć odporność i produktywność upraw.

Misja Shijian-19 obejmuje również testy weryfikacyjne w locie orbitalnym krajowych komponentów i surowców oraz rozwój i zastosowanie nowych technologii kosmicznych. Wielokrotnego użytku statek kosmiczny ma być wykorzystywany do tego i innych eksperymentów naukowych w zakresie mikrograwitacji i nauk o życiu w kosmosie.

Nie tylko eksperymenty

Według Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej (CNSA) misja obejmuje także ładunki z pięciu krajów, w tym z Tajlandii i Pakistanu.

Przedstawiciele CAST zaprezentowali serię satelitów Shijian, które można było wielokrotnie wykorzystywać i odzyskiwać, już w 2018 r. Stwierdzono, że w latach 2019–2025 zaplanowano około 15 misji. Ten był jednak dopiero pierwszym startem.

Satelita Shijian-19, ważący około 3500 kilogramów, ma różne konfiguracje dla różnych czasów trwania misji.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Archeologia kosmiczna wspiera poszukiwania ruin Majów

Grafika tytułowa: PIRO / Pixabay