Myśliwi zabijali mamuty pikami, a nie włóczniami?

Archeolodzy twierdzą, że starożytni myśliwi mogli wyposażać swoje piki w groty typu Clovis, które pękały wewnątrz ciała dużych ssaków, np. mamutów włochatych, zadając im śmiertelne obrażenia.

Na podstawie nowego badania archeolodzy twierdzą, że naukowcy, którzy sądzili, że starożytni myśliwi rzucali włóczniami, aby zabijać mamuty i mastodonty, mogli się pomylić. Zamiast rzucać bronią w prehistoryczne bestie, myśliwi prawdopodobnie używali swojej broni jak piki, przebijając bestie podczas szarży.

Piki skuteczniejsze niż włócznie

Według badania piki podparte pod kątem zadawałyby znacznie głębsze rany szarżującym zwierzętom niż latające włócznie, nawet jeśli włócznie rzucali najsilniejsi prehistoryczni myśliwi. Dowody sugerują, że myśliwi zaprojektowali piki tak, aby rozszczepiały się na dwie części po uderzeniu w kość, poszerzając wewnętrzną ranę i powodując śmiertelne obrażenia.

Ten starożytny indiański projekt był niesamowitą innowacją w strategiach łowieckich – powiedział główny autor badania Scott Byram, współpracownik naukowy w Archaeological Research Facility na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Nowe badanie, które zostało opublikowane w czasopiśmie „PLOS One”, opiera się na dziesięcioleciach badań nad starożytnymi grotami broni znanymi jako groty typu Clovis. Groty Clovis, datowane na około 13 000 lat, wzięły swoją nazwę od małego miasteczka w Nowym Meksyku, gdzie zostały po raz pierwszy odkryte prawie sto lat temu podczas wykopalisk archeologicznych.

Badania wykazały, że eksperymenty oraz historyczne relacje z całego świata o tym, jak włócznie służyły jako piki do nabijania dużych zwierząt, wskazują, że łowcy mamutów opierali broń o ziemię, zamiast nią rzucać.

Rodzaj energii, którą można wygenerować za pomocą ludzkiego ramienia, nie ma nic wspólnego z rodzajem energii generowanej przez szarżujące zwierzę – powiedział współautor Jun Sunseri, adiunkt antropologii na UC Berkeley.

Jego zdaniem starożytni myśliwi prawdopodobnie o tym wiedzieli i wykorzystywali pęd atakujących zwierząt, aby nadziać je na piki, a one zostały zaprojektowane tak, aby chronić użytkownika.

Źródło: livescience.com

Czytaj też: Małpy, które komunikują się za pomocą imion? Niesamowite odkrycie!

Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E