Thales Alenia Space dostarczy sprzęt komunikacyjny dla NEO Surveyor

Thales Alenia Space wygrała kontrakt z firmą Ball Aerospace – głównym wykonawcą usługi Near Earth Object (NEO) Surveyor NASA – na dostawę kluczowych elementów komunikacyjnych dla statku kosmicznego.

Zgodnie z umową Thales Alenia Space dostarczy dla NEO Surveyor transponder w paśmie S, modulator w paśmie K i wzmacniacz lampowy o fali bieżącej w paśmie K do transmisji danych na odległość 1,5 miliona kilometrów między L1 (punktu Lagrange’a ) a Ziemią.

Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA (Jet Propulsion Laboratory) zarządza misją NEO Surveyor, której wystrzelenie zaplanowano nie wcześniej niż we wrześniu 2027 r.

Sonda kosmiczna zostanie wyposażona w kamerę na podczerwień do skanowania Układu Słonecznego w celu pomiaru i charakteryzacji asteroid i komet o średnicy ponad 140 metrów, przemieszczających się na odległość 50 milionów kilometrów orbity Ziemi. 

Jak tłumaczą specjaliści, gdyby w Ziemię uderzyła asteroida o średnicy 140 metrów to wyzwoliłaby setki megaton energii. To właśnie NEO Surveyor ma się zając takim ewentualnym zagrożeniem. Thales Alenia Space to spółka joint venture Thales z Francji i Leonardo z Włoch.

Thales Alenia Space będzie produkować transpondery NEO Surveyor w Madrycie i modulatory w Tuluzie we Francji. Z kolei inne urządzenia będą produkowane w Charleroi w Belgii.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Kolejny kraj wchodzi do programu Artemis

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash